Породи Собак

Лабрадор-ретривер: особливості відомої сімейної породи та її робочих якостей

Лабрадор-ретривер – одна з найпопулярніших порід собак у світі, зокрема, відомі як любляча сімейна порода та порода-компаньйон. Проте це далеко не єдині їхні характеристики. Лабрадори – доброзичливі, комунікабельні та енергійні собаки, робоча порода мисливців за походженням та талановиті в різного роду службі.

лабрадор-ретривер

Особливості породи лабрадора-ретривера

 • Виникли в Ньюфаундленді, в Канаді, де їх розводили як водяних собак.
 • Назва породи лабрадор походить від регіону Лабрадор в Канаді.
 • За темпераментом лабрадори розумні, товариські, добрі та віддані.
 • Зазвичай, добре ладнають з іншими собаками та домашніми тваринами.
 • Універсальна порода: як в роботі, службі, мисливстві та спорті.

Фізичні особливості породи:

 • Лабрадори відносяться до середніх або великих за розміром собак
 • Лабрадор-ретривер може мати висоту в плечі від приблизно 54,6 см до 62,2 см, залежно від статі, і важити від близько 25 кг до 36,3 кг.
 • Мають міцну, мускулистою тілобудовою.
 • Поширені кольори: жовтий, чорний і шоколадний.
 • Є два типи лабрадорів:
  • англійські лабрадори, як правило, товстіші та кремезніші.
  • американські лабрадори стрункіші та спортивніші.
лабрадор особливості породи

Походження породи лабрадор

Лабрадор-ретривер, одна з найпопулярніших порід собак у світі, має унікальну історію, що починається на острові Ньюфаундленд біля північно-східного узбережжя Канади. Спочатку лабрадори були відомі як собаки Святого Іоанна, названі на честь столиці Ньюфаундленду, де вони з’явилися. У 1700-х роках вони були незамінними помічниками місцевих рибалок як водяні собаки, допомагаючи виловлювати рибу, що втекла з гачків, та буксируючи линви. Хоча точне походження лабрадорів невідоме, припускають, що порода виникла в результаті схрещування саме собаки Святого Іоанна з ньюфаундлендськими собаками та іншими місцевими водяними породами.

Їхня корисність та добрий характер привернули увагу англійських мисливців, які в середині 19 століття імпортували кілька особин до Англії. Другий граф Мальмсбері, який відправив перших предків лабрадорів до Англії близько 1830 року, і третій граф Мальмсбері, який першим назвав цих собак лабрадорами, відіграли ключову роль у розвитку породи. До 1880-х років порода лабрадор-ретривер була на межі зникнення, але завдяки зусиллям родини Мальмсбері та інших англійських ентузіастів порода була врятована. У Ньюфаундленді ж порода зазнала занепаду через урядові обмеження та податкове законодавство, що призвело до відмови від розведення самиць.

Тоді як в Англії порода продовжувала розвиватися, і в 1903 році Кінологічний клуб офіційно визнав лабрадора-ретривера окремою породою. Американський кінологічний клуб наслідував це і в 1917 році визнав породу лабрадор-ретривера. Популярність лабрадорів значно зросла після Другої світової війни особливо в США. У 1991 році лабрадора-ретривер став найпопулярнішою собакою, зареєстрованою в Американському кінологічному клубі, і з того часу продовжує мати велику популярністю в США, Канаді та Англії.

лабрадор походження 
породи

Особливості породи та характеру лабрадорів

Лабрадор-ретрівер – це уособлення тепла, розуму та відданості. Їхня багатогранність, високий інтелект, поєднані з великою енергією, робить їх чудовими компаньйонами для активних сімей чи активних людей.

За темпераментом лабрадори товариські, добрі та грайливі як з іншими людьми так, і з іншими тваринами. Вони є надзвичайно люблячими та орієнтованими на людей собаками, які мають своєю метою – служити та радувати своїх господарів.

Як ми вже згадували, їхнє походження пов’язане з їхньою появою та роботою як водяні собаки з рибалками на острові Ньюфаундленд, де вони допомагали тягати сіті та добувати рибу. Саме це історичне минуле засвідчує їхній неймовірний робочий потенціал. Лабрадори надзвичайно здібні в різного роду службі, спорті, працюють як собаки-поводирі та терапевти. Лабрадори відомі своїм м’яким характером, який робить їх ідеальними терапевтичними собаками та помічниками для людей з обмеженими можливостями. Їхня спортивна статура, чудовий нюх та сміливість також роблять їх відмінними пошуково-рятувальними собаками, включаючи роботу з виявлення наркотиків і вибухівок, пошук та рятування, та ретриверами для мисливців. Лабрадори також демонструють високі результати у собачих спортивних змаганнях, таких як аджиліті та послух.

Проте, якщо говорити про сторожову роботу, лабрадори можуть бути занадто дружні, часто вітаючи незнайомців, замість того, щоб гавкати на них.

Лабрадори-ретривери також відомі своїм апетитом та схильністю до ожиріння, якщо їх перегодовувати. Отже, важливо обмежувати їхнє споживання ласощів та забезпечувати достатньо фізичних вправ.
Вони також потребують регулярного навчання, адже, незважаючи на їхню природну інтелігентність, лабрадори можуть бути енергійними та допитливими, що вимагає регулярних розумових та фізичних вправ.

В цілому, лабрадор-ретрівер є багатогранною породою, здатною адаптуватися до різних ролей – від вірного супутника до компетентної робочої собаки, відзначаючись в усьому, чого вони беруться.

лабрадор-ретривер особливості породи

Особливості виховання лабрадорів

З огляду на високий інтелект та енергійність лабрадорів, важливо почати їх соціалізацію та навчання з раннього віку. Знайомство цуценяти з різними людьми, місцями та ситуаціями в період від 7 тижнів до 4 місяців є ключовим для розвитку впевненого, добре адаптованого дорослого собаки.
Раннє навчання слухняності та заняття з дресирування цуценят не тільки сприяють процесу соціалізації, але й допомагають уникнути можливої деструктивної поведінки, оскільки розумова активність чудово виснажує та розвиває нервову систему.
В дорослому віці їх важливо включати у сімейні заходи та забезпечувати достатньо можливостей для реалізації їх фізичних та розумових здібностей, наприклад, в спорт, службі, заняттях з послуху чи щоденних активних прогулянках, іграх та розумових вправах.

виховання лабрадорів

Активність

Лабрадор-ретривер відомий своєю високою енергією, як результат його робочого походження, та життєрадісним характером, що вимагає регулярних та інтенсивних фізичних вправ. Їм потрібно принаймні 1-2 години в день активних прогулянок з іграми та вправами. Без достатньої активності, лабрадори схильні до проявів гіперактивності та деструктивної поведінки як способу виплеску надлишкової енергії.
Серед улюблених видів активності для лабрадорів – апортування, плавання, а також участь у собачих спортивних змаганнях, як-от аджиліті, послух (обідієнс), трекінг і док-дайвінг. Але, звичайно, це може залежати і відрізнятися від собаки. І, звичайно, вони чудові супутники в будь-яких активних прогулянках чи легких пробіжках.

лабрадор особливості породи

Догляд та годування

Лабрадори-ретривери відомі своєю пристосовністю та легкістю у догляді, однак вони потребують ретельного підходу у годуванні та підтриманні гігієни.

 • Годування

Рекомендована добова норма харчування для лабрадора становить від 2,5 до 3 чашок високоякісного сухого корму або натурального харчування, поділеного на два прийоми. Важливо пам’ятати, що потреби у їжі варіюються в залежності від розміру, віку, метаболізму, рівня активності та фізичної кондиції собаки. Вибір якісного корму є ключовим, оскільки він краще засвоюється та допомагає утримувати собаку у хорошій формі. Важливо також уникати перегодовування, оскільки лабрадори схильні до ожиріння.

 • Догляд за шерстю

Лабрадори мають двошарову шерсть, яка захищає їх від холоду та вологи. Вона представлена в трьох основних кольорах: чорний, шоколадний та жовтий. Лабрадори линяють, тому регулярне розчісування є необхідним для усунення відмерлої шерсті та підтримки здорового блиску. Щоденне розчісування особливо важливе в періоди інтенсивного линяння.

 • Гігієна

Регулярні ванни кожні два місяці допомагають утримувати шерсть лабрадора чистою та здоровою, хоча частіші ванни можуть знадобитися, якщо собака забруднилася. Щоденне чищення зубів допомагає запобігти зубному каменю, захворюванням ясен та забезпечує свіже дихання. Також важливо регулярно обрізати кігті та чистити вуха, особливо після купання або плавання, для запобігання інфекціям.

догляд за лабрадором

Відносини з дітьми та іншими домашніми тваринами

Лабрадор-ретривер відомий своєю любов’ю до дітей та толерантністю до шуму та гамору, який вони можуть створювати. Ці собаки ідеально підходять для сімейних заходів і можуть навіть з радістю взяти участь у дитячих святах. Важливо навчити як собаку, так і дітей правильно взаємодіяти один з одним, і завжди стежити за їх спілкуванням, щоб уникнути непорозумінь, таких як кусання або смикання за вуха. Дітям варто навчити поважати простір собаки, особливо під час їжі або сну, і ніколи не залишати їх разом без нагляду.

Лабрадори, які звикли до спілкування з іншими собаками, котами та дрібними тваринами, зазвичай доброзичливо ставляться до інших домашніх тварин.

хлопчик та цуценя лабрадору

Здоров’я лабрадора-ретривера

Лабрадори-ретривери, загалом вважаються здоровою породою, але вони схильні до деяких специфічних проблем, про які потенційні власники повинні бути обізнані.

Дисплазія кульшового та ліктьового суглобів
Дисплазія кульшового суглоба: Це генетичне захворювання, при якому стегнова кістка не щільно прилягає до тазостегнового суглоба, що може призвести до артриту. Симптоми включають біль і кульгавість, які іноді важко помітити. Рентгенівський скринінг важливий для виявлення цього стану.
Дисплазія ліктьового суглоба: Ще одне спадкове захворювання, характерне для великих порід, яке може викликати хворобливу кульгавість. Воно може вимагати хірургічного втручання або ліків для контролю болю.
Остеохондроз
Розсікаючий остеохондроз (ОКР): Це ортопедичне захворювання, що виникає через неправильний ріст хрящів у суглобах, часто в ліктях, викликаючи біль та обмеження рухів.

Очні захворювання
Катаракта та прогресуюча атрофія сітківки (PRA): Катаракта у собак характеризується каламутністю кришталика ока, що може призвести до втрати зору. PRA включає поступове погіршення сітківки, ведучи до сліпоти.

Епілепсія та серцеві захворювання
Епілепсія: Лабрадори можуть страждати на епілепсію, що викликає судоми. Це може вимагати постійного лікування та медичного нагляду.
Дисплазія трикуспідального клапана (TVD): Це вроджена вада серця, що може варіюватися від легкої до важкої, вимагаючи ретельного моніторингу та лікування.

Міопатія та розширення шлунка
Міопатія: Це захворювання, що впливає на м’язи та нервову систему, проявляється втомою і скрутністю під час ходьби. Хвороба не піддається повному лікуванню, але важливим є підтримувати комфорт та догляд за собакою з таким станом.
Розширення (заворот) шлунка: Це небезпечний стан, що вимагає негайної ветеринарної допомоги, особливо у великих порід з глибокими грудьми. Причини включають швидке харчування та активність після їжі.

Загалом, перед купівлею цуценяти у розпліднику переконайтесь, що батьки цуценяти пройшли всі необхідні тести, як от на загадану вище дисплазію, та повністю здорові. Також лабрадорів важливо не пегодовувати та підтримувати у добрій фізичній формі через регулярні вправи, що підтримуватиме їхнє здоров’я та гарне самопочуття.

лабродор ретривер та можливі проблеми зі здоров'ям

Лабрадор-ретривер – це вірний, розумний, вірний та люблячий та надзвичайно адаптивний супутник, ідеальний як для сімей, так і для самотніх господарів як чудовий собака-компаньйон. Без сумніву, лабрадори є чудовим та відданим другом, який точно принесе радість та компанію своїм власникам.