Породи Собак

Бігль: Сімейна Порода-Компаньйон з Мисливським Походженням

Слухати аудіо версію статті

Бігль – спритний та енергійний мисливець і водночас відданий та люблячий собака-компаньйон. Останнім часом бігль завдяки своєму компактному розміру,  постійному оптимізму та завзятості  набув популярності як домашня собака.

порода біглів

Особливості породи бігль

 • країна-походження Велика Британія
 • належить до мисливських порід, а саме гончої породної групи
 • водночас чудова собака-компаньйон
 • привітні, допитливі, наполегливі та розумні
 • має дуже розвинений нюх, який вважається одним з найкращих серед собак.

Фізичні особливості породи бігль

 • в США АКС розрізняє два розміри: середнього або невеликого розміру
 • середня висота двох різновидів: 33-36 см і 38-41 см
 • середня вага 9-14 кг
 • середня тривалість життя 10-15 років
 • поширені кольори шерсті – триколор (найчастіше – білий, чорний, коричневий чи рудий)
 • коротка та жорстка шерсть.

Бігль – це мисливська гонча порода собак, відома своєю дружністю, допитливістю, розвиненим нюхом та чудово себе проявляє як домашній улюбленець.

Статура 

Вони міцної, м’язистої структури, з проникливими карими очима, висячими вухами, високо піднятим хвостом та короткою шерстю, яка зазвичай поєднує три кольори – чорний, коричневий та білий. АКС у породі біглів розрізняє два розміри: 

 • меншого розміру – біглі з висотою в холці приблизно 33 см, або менше і вагою орієнтовно 9 кг, 
 • вищого розміру – які висотою 38 см у холці та вагою від 9-14 кг.

З такою статурою бігль був розвинений та відмінно підходить як мисливець на кроликів і дрібну дичину.

постава бігля

Походження породи

Біглі мають давню історію свого походження, родом з Англії, де вони, першочергово, були розроблені як гончі мисливці для вистежування дрібної дичини, як зайців та дрібніших. І вже з роками вони набули популярності як сімейні домашні тварини, за що їх тепер цінують у всьому світі.

Походження слова «бігль», як і самої породи, достеменно невідоме. Вважається, що воно могло походити від староанглійського слова beag, що означає маленький. Інші вважають, що воно могло походити від німецького слова begele, що означає лаяти.

Одну з перших згадок про породу можна знайти в грецьких документах 400 р. до н.е., які описують собак, схожих на біглів – талботських собак. Вважається, що пізніше римляни, могли привезти їх з собою в Англію як маленьких гончих, які полювали на кроликів, і схрестили їх з місцевими гончими.

Таку теорію підтверджують і письмові дані, які стверджують, що Вільгельм Завойовник привіз талботських собак (вимерлих зараз) до Англії під час норманського завоювання в 1066 році. Саме ці собаки вважаються предками бігля та фоксхаунда.

Біглі стали особливо популярними в Англії ще під час правління Едуарда II (1307 – 1327) і Генріха VII (1485 – 1509). Відомі як Glove Beagles, тоді вони були досить малі за розміром.

Єлизавета I, яка правила і жила у 1533-1603 роках, теж була прихильна до біглів і утримувала зграї кишенькових біглів, які були приблизно 23 см у висоту, і, яких використовували для полювання.

Але коли в Англії у 1700-х роках стало популярним полювання на лисиць, бігль же втратив свою популярність і прихильність королівської сім’ї, оскільки тоді більший за розміром фоксхаунд набрав більшої популярності. Лише не численні фермери в Англії, Ірландії та Уельсі, які продовжували утримувати зграї біглів для полювання на кроликів і зайців, допомогли зберегти існування породи в той час.

Приблизно в 1800-х роках американські заводчики почали імпортувати біглів з Англії в США, з яких були розведені біглі більшого розміру у висоту в плечі від 15 до 17 дюймів, щоб вони могли полювати на лисиць. Паралельно з цим американські селекціонери почали розводити собак менших розмірів для полювання на кроликів. Крім цього,Віллетом Рендаллом був виведений вид «Patch» біглів, для яких характерна велика триколірна пляма і вміння швидко бігати.

Американський кінологічний клуб був першим спеціалізованим клубом біглів були засновані в 1884 році. У тому ж році AKC почав реєструвати біглів.

бігль дивиться на камеру

Характер та особливості породи

Бігль комунікабельний, дружній, життєрадісний, грайливий, веселий та люблячий компаньйон. Вони активні, допитливі, спостережливі, наполегливі та сміливі як і справжня мисливська порода. 

Біглі дуже людино-орієнтовані, виховані та розумні, але через свою незалежність і мисливську впертість та вміння швидко переключатися, їх досить важко дресирувати. Також вони, за звичай, голосні і сторожові, але через їхню привітність до оточуючих вони можуть бути не найкращими охоронцями. 

Важливий момент, який відрізняє бігля від інших порід, це те, що він гонча порода, і його ніс є найважливішою частиною його анатомії. Їхній ніс керує їхнім мозком, і якщо вони знайшли запах чогось цікавого, нічого іншого в їхньому світі не існує.

Завдяки їхньому надзвичайному нюху, біглів навіть використовували для роботи в аеропортах в США. У 1984 році Міністерство сільського господарства США вирішило залучити біглів для виявлення контрабандних продуктів в міжнародному аеропорту Лос-Анджелеса.

Експеримент показав чудові результати, оскільки біглі невеликі та доброзичливі, та не лякали людей, які бояться собак. А завдяки їхньому розвиненому нюху їх можна було навчити розпізнавати конкретні харчові продукти, при цьому ігноруючи ті, які не були контрабандою.

особливості темпераменту бігля

Незважаючи на те, що біглі почали свою роботу в інших напрямках та з часом трансформувалися в сімейну породу, все ще вони залишаються чудовими мисливцями на дрібну дичину. Національний клуб біглів регулярно проводить польові випробування, схвалені AKC, під час яких заводчики зі зграями собак випробовуються в польових умовах. 

Попри мисливські якості, біглі ніжні та люблячі в родині, віддані та вірні.

А ще і завдяки своїм невеликим розмірам і лагідному темпераменту в родині біглі можуть досить добре почуватися в квартирах, за умови кілька разових вигулів та розумових тренувань. І навпаки, можуть занудьгувати, якщо їх довго залишати одних у будинку чи на подвір’ї, починаючи щось рити чи намагаючись втекти.

Також біглі доброзичливі до інших, не надто довірливі, проте і не найкращі охоронці, хоча вони хороші сторожі, оскільки голосні та спостережливі.

Виховання

Як ми вже згадували, біглі розумні, схильні слухати та орієнтуватися на господаря, але через свої мисливські риси як незалежність, впертість і вміння швидко переключатися, їх досить важко дресирувати. Як мисливці біглі мають особливість досить швидко змінювати увагу з одного об’єкту на інший, особливо якщо це щось цікавіше чим слухати команди господаря. А також у них розвинутий нюх та сильний інстинкт відстеження запахів, що іноді може змусити їх переключатися на різні запахи та слідувати  за ними та відходити від господарів, якщо їх не належним чином навчити або не контролюють.

Тому швидше за все вам потрібно буде трохи більше часу та зусиль, щоб навчити вашого бігля концентруватися на вас та не переключатися на інші запахи та об’єкти. Але з позитивними методами  підкріплення, такі як використання ласощів і похвали ви точно зможете подолати цей момент. А ще обов’язкова рання соціалізація та постійність в навчанні слухняності мають вирішальне значення для добре вихованого бігля.

цуценя бігля

Активність

Бігль досить активна порода, якій потрібні якісні прогулянки та ігри, як з фізичними, так і з розумовими вправами. Деякі біглі мають схильність до втечі для слідування за якимось запахом чи об’єктом, якщо вони такий запримітили.

Незважаючи на те, що біглі досить активні на вулиці, вони можуть бути спокійними домашніми собаками, якщо їхню енергію достатньо витрачати на вулиці.

бігль біжить

Догляд

Догляд за шерстю бігля потребує щотижневого розчісування, а краще – два рази на тиждень, щоб вичесати відпавшу шерсть. В сезон линяння це потрібно робити ще частіше.

Шерсть біглів буває різних кольорів, але найпоширенішою комбінацією є трикольор з чорного (сідло), білих (ніг і грудей і самого кінчика хвоста) з рудими плямами на голові та вухах. Вони також можуть бути двоколірними (чорно-білими) або мати лимонні або червоні відмітини.

Також біглям потрібно мити чи протирати водою, чи спеціальним (ph) розчином вуха, оскільки через свою обвислу форму вони схильні до накопичення бактерій в них та можливих інфекцій як наслідок.

Також іншими частинами догляду за вашим вихованцем має бути підстригання кігтів, якщо собака не зчісує їх природно і ви чуєте їх човгання по підзолі чи бачите білу нігтьову пластину.Крім цього дуже рекомендовано регулярно щодня чи через день чистити вашій собаці зуби, щоб уникнути утворення карієсу та кам’яного нальоту на них.

темперамент бігля

Здоров’я

Біглі, як правило, здорові, можуть бути схильні до певних проблем зі здоров’ям. 

Найчастіше серед породи зустрічаються такі захворювання як дисплазія кульшового суглоба, захворювання міжхребцевих дисків, вушні інфекцій, можливі проблеми з очима та певні генетичні захворювання, такі як карликовість у бігля та епілепсія.

Тому для породи біглів рекомендовані наступні тести на здоров’я від Національного клубу породи:

 • Оцінка стегна
 • Оцінка щитовидної залози
 • Тест ДНК MLS
 • Кардіологічний огляд
 • Оцінка офтальмолога

Про них ви можете запитати заводчиків, коли обиратимете цуценя – його батьки мають мати ці тести.

Захворювання міжхребцевих дисків

Ця хвороба виникає, коли желеподібний внутрішній шар хребцевих дисків виступає зі свого правильного розміщення в хребетний канал і натискає на спинний мозок. Такий тиск на спинний мозок може бути мінімальним, що спричиняє біль у шиї чи спині, але, на жаль, і сильним, спричиняючи втрату чутливості, параліч і відсутність контролю над кишківником чи сечовим міхуром. Хвороба, особливо у її складному протіканні, можуть, завдати незворотні наслідки. Лікування в залежності від складності може консервативним або операційним, але операція не завжди успішна, хоча і більшості випадків проходить успішно.

Дисплазія кульшового суглоба

Це спадкове захворювання, при якому стегнова кістка не щільно прилягає до тазостегнового суглоба через що виникає тертя при русі. Деякі собаки виявляють біль і кульгавість на одній або обох задніх лапах, інші можуть не виявити зовнішніх ознак дискомфорту. Найточнішим способом діагностувати дисплазію є рентгенівський скринінг. При чому з віком хвороба може спричинити артрит, що може потребувати операційного втручання задля заміни суглоба або без заміни в менш складних випадках.

Глаукома

Це захворювання, при якому тиск в оці стає занадто високим, через те, що очі виробляють забагато рідини – водянистої вологи. Якщо рідина не відтікає належним чином, і тиск всередині ока підвищується, це спричиняє пошкодження зорового нерва. Є два типи захворювання – первинна глаукома, яка є спадковою, і вторинна глаукома, яка є результатом запалення, пухлини або травми. Зазвичай глаукома спочатку вражає одне око, і її симптомами є почервоніння ока, його сльозливість, косоокість, відсутність реакції зіниці на світло. З часом таке захворювання призводить до втрати зору та сліпоти, але існують терапевтичні та хірургічні методи лікування, але іноді втрата зору безповоротна. Проте варто знати, що навіть сліпі собаки чудово пристосовуються до життя.

Прогресуюча атрофія сітківки (PRA)

Це дегенеративне захворювання очей, яке спричиняє погіршення зору та сліпоту через втрату фоторецепторів у задній частині ока. Це захворювання можна виявити за роки до того, як собака матиме які-небудь симптоми сліпоти і тоді воно ще може піддаватися оперативному чи хірургічному лікуванню. На щастя, собаки, навіть втративши зір, можуть використовувати інші органи чуття, щоб компенсувати сліпоту, і чудово адаптуються. Але собак з атрофією не можна розводити тому заводчики мають перевіряти очі своїх собак і здавати тест, щоб переконатися що ця хвороба не розвинулася.

цуценя бігля

Бігль – швидкий та проникливий мисливець з тонким нюхом, який при цьому є ще й люблячим, відданим, завжди радісним та приязним собакою-компаньйоном та справжнім членом родини, який точно покрить серце всіх.