Породи Собак

Золотистий ретривер: чудова сімейна порода з навичками мисливської спортивної та службової породи

Слухати аудіо версію статті

Золотистий ретривер – милий, дружній, з фірмовою усмішкою і проникливими очима, визнаний однією з найпопулярніших порід у світі та в США зокрема. І недарма, адже це розумні, віддані собаки, які є ідеальними компаньйонами для сім’ї.
Давайте дізнаємося більше про життя з цими чудовими собаками.

особливості породи голден ретривер

Особливості породи золотистого ретривера

 • Порода походить з Шотландії, але набула поширення в усьому світі
 • За темпераментом голдени розумні, дружні, добрі, віддані та грайливі
 • Голдени чудово себе проявляють як службові, пошукові собаки, собаки-поводирі, мисливські собаки, а також в спорті, виставках та змаганнях на слухняність
 • Офіційно золотистий ретривер – єдина порода, проте не офіційно визнають наступні її підвиди:
 • Американський золотистий ретривер
 • Британський золотистий ретривер
 • Канадський золотистий ретривер.

Фізичні особливості породи

 • Середня висота – 51-56 см у жіночої статі та 56-61 см – у чоловічої статі
 • Середня вага – 25-32 кг у жіночої статі, 30-34 кг – у чоловічої
 • Собаки середнього розміру
 • Поширені кольори – від темно до світло золотистого та кремового
 • За МКФ відносяться до групи 8 Ретривери, спанієлі та водяні спанієлі
 • За класифікацію Американського кінологічного клубу – до Спортивної групи.
golden retriever

Походження породи голден ретриверів

Незважаючи на велику популярність породи в штатах, ретривери походять з Шотландії. Дадлі Марджорібенкс, перший лорд Твідмута вперше вивів золотистих ретриверів у середині-кінці 1800-х років в Шотландському нагір’ї. Селекціонер, який був завзятим мисливцем, розводив собак понад 50 років, щоб створити ідеальний вид породи для такої роботи. Тому Твідмут особливо приділяв увагу розвитку чудового нюху, уважності на полюванні та був відданим і врівноваженим у домі. Для чого Твідмут зв’язав свого ретривера Нуса з твід-водяним спанієлем Бель. В більшості від твідових водяних спанієлів (які зараз вимерлі) ретривери отримали у спадок затятість на  полюванні та спокійність та відданість вдома.

Діти Нуса та Бель були зведені з хвилястими та плоскошерстими ретриверами, ще одним твідовим водяним спанієлем і рудим сетером. Твідмут залишав для розведення переважно жовтих цуценят, щоб отримати бажаний колір, а інших роздав друзям і родичам.

З такої кількістю мисливців в родові було і не дивно, що порода Твідмут вперше привернула увагу своїми навичками в мисливській сфері. Одним із перших найвідоміших золотих ретриверів був Дон оф Гервін, нащадок однієї з собак породи Твідмут, який виграв змагання Міжнародної ліги гундогів у 1904 році.

Кінологічний клуб в Англії офіційно визнав золотистого ретривера як окрему породу в 1911 році. У той час вони були класифіковані як «ретривер – жовтий або золотистий». У 1920 році назву породи було офіційно змінено на золотистий ретривер.

Порода потрапила в Сполучені Штати через Канаду приблизно в 1910 році та була визнана Американським кінологічним клубом у 1932 році. Сьогодні золотистий ретривер є другою за популярністю породою в США.

золотистий ретривер у воді

Особливості породи та характеру золотистого ретривера

Золотистий ретривер – за статурою, міцна м’язиста собака середнього розміру, з яскравою зовнішністю, з густою блискучою, золотистою шерстю, що і дало назву породі за цією ознакою.
Тоді як ретривер з англійської означає “шукати”, що і було робочим першим призначенням породи. Ретривери – мисливська порода, виведена шукати вбиту мисливцем дичину, найчастіше птахів, включаючи у водоймах. Незважаючи на мисливське призначення за темпераментом голдени досить спокійні в побуті, слухняні, розумні, легко навчаються та люблять догоджати.

Тому завдяки таким їхнім природнім пошуковим і нюховим вмінням та природженій слухняності, та орієнтованості на людину, золотисті ретривери зараз чудові працівники на полюванні та польових роботах, як поводирі для сліпих, а також у поліцейській, прикордонній службі та пошуково-рятувальній діяльності. Крім служби та роботи, порода ретриверів чудово себе проявляє в послухі, обідієнс, аджиліті тренуваннях та змаганнях. Ну, і звичайно, вони люблять активності, ігри та довгі прогулянки життя, коли не працюють.

Окремо варто сказати, що крім відмінних службових вмінь, голден ретривери – комунікабельні, ніжні, надійні та люблячі сімейні собаки, надзвичайно орієнтовані на свою родину. Вони повні оптимізму та енергії, радісні, грайливі, легкі на підйом і зберігають свою іноді “дитячу” поведінку і в дорослому віці, що є їхньою родзинкою.

Золоті ретривери доброзичливі навіть до незнайомців, тому вони будуть не найкращим сторожем, але при цьому вони чудові службові собаки завдяки своїй відданості, розуму та стабільному темпераменту. Так і в побутовому житті, вони прагнуть догодити і своїм господарям і отримують задоволення від схвалення та похвали.
Але варто врахувати, що ретривери погано переносять самотність, коли залишаються вдома наодинціі; адже вони надто люблять компанію своїх людей. Тож врахуйте це, якщо ви працюєте цілий вдень не вдома чи часто подорожуєте. Голдени повинні жити поруч з людьми і процвітають у домі, де хтось є поруч протягом дня. Адже вони вважають себе частиною сім’ї і потребують також ставлення до них, на що вони абсолютно заслуговують.

особливості породи голден ретривер

Виховання та активність

Щодо виховання ретриверів, то як ми вже згадували, вони слухняні та люблять догоджати і особливо коли їх хвалять. Найкраще слідувати послідовному вихованню на основі позитивно заохочення через похвалу, ласощі чи ігри у якості винагороди за виконання необхідної дії. Ніколи не застосовуйте жорстокість, фізичний примус чи крик по відношенню до золотих ретриверів. Адже вони дуже орієнтовані на людину, якій довіряють та служать, а таке відношення лише підірве взаємодовіру між вами і не сприятиме досягненню ваших цілей.
Для цуценят золотистих ретриверів, як і для інших порід, дуже важливі рання соціалізація, яка включатиме знайомство з новими місцями, людьми та тваринами. Цуценята повинні знайомитися з новими звуками, ситуаціями та середовищами. Це допоможе їм вирости у всебічно розвиненого і впевненого собаку.

Щодо активності, то виведені як робочі ретривери і відносяться до спортивної групи, голдени мають багато енергії та вимагають багато активностей, в сукупності 2-3 активних години на день. Вони найкраще підходять для власників, які ведуть активний спосіб життя.

Голдени абсолютно точно відповідають своєму імені (ретривер – з англ.”знахідник”) і люблять знаходити і приносити все, що їм кидають, як от м’ячі, предмети для апорту і не тільки. Завдяки чому золотисті ретривери чудові компаньйони в побуті та на полюванні і досвідчені службові собаки. Вони чудово себе проявляють в собачому спорті як аджиліті, послух, фрісбі. За звичай, люблять воду та плавати, біг, трекінг та різні ігри.

Голден, який не отримуватиме достатньо фізичної активності, швидше за все, демонструватиме небажану поведінку, наприклад копання чи гризінння. Розумові навантаження, такі як послух, вивчення трюків, іги на пошук,чи іграшки-пазли, також привабливі для голденів, але ніколи не повинні замінювати фізичну активність. Але не вирушайте на довгі, виснажливі пробіжки чи походи, поки собака не виросте, і завжди вибирайте траву замість бетону.

рівень активності золотистого ретривера

Догляд

Золотисті ретривери мають довгу водовідштовхуючу шерсть з щільної структурою. Завдяки їх розведенню як мисливських і водоплавних собак у Шотландському нагір’ї, їх зовнішня шерсть щільна і відштовхує воду. Вони також мають густий підшерсток. 

Колір шерсті варіюється від кремового, світло-золотистого до золотистого та темно-золотистого. За текстурою шерсть може бути від хвилястої до прямої, а характерне оперення з’являється на їхніх грудях, задній частині ніг і хвості.

Вони помірно линяюьть взимку та влітку та сильно навесні та восени, але потрібно бути готовим, що більша чи менша линька буде постійно протягом року. 

Але щоденні розчісування зможуть запобігти сплутуванню та вичесати волосся, що випало, перш ніж воно випаде на ваші меблі чи одяг.

Також за статурою ретривери можуть відрізнятися від більш широкого та щільного до більш худорлявої та спортивної тілобудови.

Іншими частинами догляду золотистих ретриверів є кігті, зуби та вуха. Кігті потрібно підстригати приблизно один або два рази на місяць. Зуби також слід чистити принаймні два-три рази на тиждень. Чищення вух є також важливим, оскільки спущені та довгі вуха голденів сприятливі для росту бактерій і грибків. Тому їх так само потрібно протирати серветкою чи ватним тампоном, змоченим засобом для чищення вух зі збалансованим pH, щоб очистити його від бруду та бактерій та запобігти інфекціям.

характер золотистого ретривера

Відносини з дітьми та іншими домашніми твариними

Золотистого ретривера відносять до порід няньок за дітьми – вони обожнюють дітей, як малих, так і старших, гратися та бешкетувати з ними. Але, звичайно, номінацію порода-нянька не варто сприймати в буквальному сенсі, і не зважаючи на любов голденів до дітей завжди контролюйте чи спостерігайте за іграми між собакою та дитиною. Обов’язково навчайте дітей як правильно поводитися з собакою, не дозволяйте їм підходити до тварини, коли та їсть чи спить, а також якимось чином призводити до болі – змикати за вуха чи хвіст чи інше. Адже навіть найдобріша та ніжніша порода, може зреагувати на такі дії своїм захистом. А також враховуйте, що золотисті ретривери досить великого розміру, активні, люблять стрибати та наздоганяти, тому найкращими друзями вони будуть з дітьми більш старшого віку. 

Ставлення голдена до інших тварин позитивне та дружнє. Він, за звичай, чудово поводить себе з іншими собак, і при належному знайомстві та вихованні йому можна довірити котів та навіть менших тварин.

Можливі проблеми зі здоров’ям

Голдени, як правило, здорові собаки, але є певні захворювання, до яких порода більше схильна. Але відповідальні заводчики мають перевіряти своє племінне поголів’я на стан здоров’я, включаючи рекомендовані тести на здоров’я від Національного клубу породи:

 • Оцінка стегна на дисплазію
 • Тест ДНК 
 • Оцінка ліктя на дисплазію
 • Кардіологічний огляд
 • Оцінка офтальмолога

Саме ці тести рекомендовані бо голдени мають підвищений ризик дисплазії кульшового суглоба та раку певних органів порівняно з іншими собаками. Інші захворювання, хоча й менш поширені серед ретриверів, включають дисплазію ліктьового суглоба, катаракту, прогресуючу атрофію сітківки, хворобу фон Віллранда, гіпотиреоз, заворот шлунка та алергію. 

Хвороба фон Віллебранда

Ретривери мають схильність до хвороби фон Віллебранда – стану, який порушує номальну згортанність крові, що може призвести до сильних кровотеч після травми чи операції. Інші симптоми включають носову кровотечу, кровоточивість ясен або кровотечу в шлунку чи кишечнику. Ліків від хвороби немає, і наразі єдиним способом лікування є переливання крові нормальних собак. Проте більшість собак із хворобою фон Віллебранда можуть вести нормальний спосіб життя. Собак з таким захворюванням не можна заводити.

Гіпотиреоз

Гіпотиреоз – це досить поширене захворювання, при якому не виробляється достатньо гормонів щитовидної залози у організмі. 

Ознаками проблеми можуть бути сухість шкіри та шерсті і її випадіння, зниження імунітету, яке може проявлятись в сприйнятливість до інших захворювань, збільшення ваги та зміни поведінки (проява боязні чи агресивності). Якщо ви помітили схожі симптоми, діагностувати хворобу можна за аналізом крові. А лікування, зазвичай, полягає в заміщенні недостатніх гормонів.

Дисплазія кульшового суглоба та ліктьового суглобу

Дисплація кульшового суглобу – також іноду зустрічається серед ретриверів і є спадковим захворюванням, при якому порушується щільність прилягання стегнової кістки до тазостегнового суглоба. На пізніших етапах хвороба може призвести до артриту. Собаки можуть виявляти біль і кульгавість на одній чи обох задніх лапах, особливо на пізніших стадіях хвороби, але іноді вони можуть і не виявляти зовнішніх ознак дискомфорту. Рентгенівський діагностика є найбільш надійним способом діагностики проблеми. Тому якщо ви помітили якісь з перелічених ознак у свого улюбленця чи маєте підозри, не відкладайте візит до ветеринара поки вилікувати захворювання ще можна, або стабілізувати стан і уникнути прогресу захворювання. Тоді як у складних випадках необхідне хірургічне втручання. 

Також серед ретриверів може зустрічатися дисплазія ліктьового суглобу – так само спадково захворювання, яке спричинює порушення мобільності ліктьового суглобу і також призводить до артриту. Тому алгоритм лікування захворювання такий же як і при дисплазії колінного суглобу.

Розширення або заворот шлунка

Це небезпечний для життя стан, який може виникнути у великих собак із глибоким грудним відділом, як золотистий ретривер. Причинами винекнення завороту шлунку може бути якщо собака харчується один раз на день при цьому швидко проковтуючи їжу, або п’ють велику кількість води після їжі чи мають інтенсивні вправи, активність теж після їжі. Здуття може виникнути, коли живіт роздувається газом або повітрям, а потім скручується. Собака не може відригнути або вирвати, щоб позбутися надлишку повітря в шлунку, що утруднює приплив крові до серця утруднений. Артеріальний тиск падає, і собака впадає в шок. Без негайної медичної допомоги собака може померти.

Симптомами здуття живота у собаки може бути роздутий живіт, у неї надмірно течуть слини та її блює без блювоти. Він також може бути неспокійним, пригніченим, млявим і слабким із прискореним пульсом. Якщо ви помітили ці симптоми, якнайшвидше відведіть собаку до ветеринара.

Епілепсія

Епілепсія також іноді зустрічається серед голденів, і є захворюванням нервової системи, яке викликає періодичні напади та конвульсії. За звичай, ветеринар може підібрати ліки, які максимально зменшать кількість нападів і їхню складність. 

Також цуценята голден ретривера дуже швидко ростуть у віці від чотирьох до семи місяців, що робить їх сприйнятливими до захворювань кісток. Тому слідкуйте, щоб ваше цуценя золотого ретривера не бігав та не стрибав на твердих поверхнях, таких як тротуар, та і взагалі не перевантажуйте його тривалими фізичними активностями, доки йому не виповниться два роки та його суглоби повністю сформуються. До цього часу краще віддавати перевагу іграм на траві чи грунті. А також цуценя голден ретривера варто годувати високоякісної низькокалорійною дієтою, яка не даватиме їм занадто швидко рости. Але найкраще проконсультуватися з приводу харчування з вашим ветеринаром.

цуценя голден ретривера

Золотистий ретривер – мабуть, одна з найпопулярніших порід і заслужено носять звання сімейної породи з їхньою любов’ю, відданістю і орієнтованістю не тільки на свого господаря, а і на всю родину. Проте, як ми вже довели в статті, голдени також чудова, всебічно розвинена порода, яка чудово проявляє себе і в іншій діяльності і, звичайно потребує достатньо часу та уваги до себе, за що віддячить своєю добротою, щирістю та оптимізмом.