Породи Собак

Йоркширський тер’єр: чому йоркі – це вибухове поєднання милості та відважності

Милий та тендітний на вигляд йоркширський тер’єр з красивою блискучою шерстю, насправді, енергійний та завзятий, справжній тер’єр з давнім походженням. Призначені як мисливці на щурів, сміливі, відважні, впевнені, а іноді і владні та вперті йорки уособлюють більшість рис групи тер’єрів. При цьому компактні, витончені та елегантні за розміром йоркширські тер’єри набули особливої популярності серед власників квартир та жителів міст.

особливості породи йоркширського тер'єра

Особливості породи йоркширського тер’єру

 • Належать до групи тер’єрів і є мисливською породою за походженням
 • Справжні компаньйони
 • Дуже прив’язані до свого господаря і родини
 • Сторожові та слухняні
 • При цьому з владним характером та справжні особистості.

Фізичні особливості

 • Належать до іграшкових порід за розміром
 • Середня вага 3-7 кг
 • Середня висота 15-23 см
 • Середня тривалість життя
 • Мають гіпоалергенну шерсть
 • Найпоширеніші кольори шерсті: коричневий, кремовий, чорний, сірий.

Походження породи йоркширського тер’єру

Історія походження йоркширського тер’єру, як ви можете здогадатися з їхньої назви, сягає міста Йоркшир, що в Англії та часів промислової революції. Тоді шотландські робітники приїхали до Йоркшира, щоб працювати на вугільних шахтах, текстильних фабриках і іншій промисловості, і привезли з собою собаку, відомого як клайдсдейл-тер’єр або пейслі-тер’єр. Вони були набагато більші за теперішнього йоркширського тер’єра, і їх використовували переважно для лову щурів на млинах.
Ймовірно, клайдсдейл-тер’єрів, схрещували з іншими типами тер’єрів, можливо, з англійським чорно-підпалим той-тер’єром і скайтер’єром, або ж за іншими даними з уотерсайд-тер’єр, щоб досягти меншого розміру, що, власне, і вдалося.

Йорки в першу чергу виникли як робоча собака, спеціально досить маленька, щоб поміщатися в невеликі щілини та кути текстильних фабрик чи навіть шахт, щоб полювати на мишей та інших гризунів.

З 1861 року йоркширські тер’єри почали з’являтися на виставках, спершу, як варіація породи «скотч-тер’єр з ламаною шерстю».
Вже у 1886 році йорки стали визнані Англійським кінологічним клубом і стали набирати популярність. У цей час йоркширський тер’єр почав переходити від переважно робочої собаки до собаки-компаньйона вікторіанської вищої категорії. Перший клуб породи йоркширських тер’єрів в Англії був створений в 1898 році.

Перший запис про народження йоркширського тер’єра в США був датований 1872 роком. Йоркширські тер’єри могли брати участь у виставках собак ще в 1878 році. Порода була вперше визнана AKC в 1885 році.

Обговорюючи історію породи йорків, буде не повноцінно не згадати про бойового пса Смокі. Смокі брав участь у військових діях часів Другої світової війни, разом зі своїм господарем, капралом Біллом Вінном, який знайшов його в лисячій норі та забрав собаку собі. Смокі врятував життя 250 чоловік під час однієї місії, використовуючи свої навички тер’єра, щоб допомогти встановити підземну лінію зв’язку. Смокі досяг ще більшої доблесті, беручи участь у 12 бойових місіях. Після війни він працював як собака-терапевт величезній кількості солдатів під час їхнього лікування та реабілітації. Смокі помер у 1957 році у віці 14 років, ставши легендарним собакою, який зробив значний вклад в людську історію.

Смокі - бойовий йоркширський тер'єр

Особливості породи йоркі

Мабуть, одна з найпопулярніших порід в світі йорки отримали свою прихильність завдяки своєму невтомному заряді енергії і оптимізму та відданості своїм господарям. В додаток до цього їхній елегантний та милий зовнішній вигляд і адаптивність до проживання в квартирі підвищили їхню популярність.
Хоч і маленький за розміром, але з вольовим характером, йоркширський тер’єр стане люблячим та відданим компаньйоном у вашій родині. Незважаючи на свій розмір, за характером та духом йоркширський тер’єр – “велика собака в маленькому тілі”, сміливий, впертий і завжди шукає пригод.

йоркширський тер'єр лежить

В родині, йоркширські тер’єри люблячі та ніжні, як і справжні собаки-компаньйони, Вони потребують багато уваги та часу з сім’єю і дуже прив’язані та віддані господарю. Тому якщо ви вважали, що йорк – це порода, яку можна лишити на цілей день, це хибна думка.

При цьому йоркширський тер’єр не забуває про своє мисливське походження з родини тер’єрів – вони можуть переслідувати дрібних тварин, не надто дружні і можуть підозріло ставитися до незнайомців чи невідомих звуків і гавкати на них. Іноді, можуть гавкати і без явної на те причини, бо це справді галасливі.
Тому якщо вони відчувають небезпеку чи потребу захищати, то йорки – сміливі та безстрашні собаки, голосні та з міцним духом, попри свій невеликий розмір.

Виховання

Йорки кмітливі та розумні і люблять своїх господарів та прагнуть їм догодити. Похвала та винагорода у вигляді ласощів за хорошу поведінку будуть набагато кращим методом виховання вашого йорка, ніж суворі виправлення чи покарання. Надто суворе виховання тільки залякає собаку і погіршить ваші відносини та довіру, а не змусить її до виконання певної поведінки.
Також важливо, починаючи з 4-5 місяців займайтеся соціалізацією вашого йоркширського тер’єра, знайомлячи та привчаючи його до нових місць, ситуацій, людей та інших собак.
Соціалізацію вашого цуценяти йорка також варто починати поступово, починаючи з не надто людних місць.

Догляд за йоркширським тер’єром

Шерсть йоркширського тер’єра досить схожа на людське волосся і потребує частого розчісування, а найкраще – щодня щоб уникнути його сплутування. Також щоб уникнути пошкодження чи подразнення очей волоссям, його слід підстригати у верхній частині голови чи збирати в вузол. Купати йорка потрібно щотижня або близько того. 

Також регулярно, раз в тиждень-два, перевіряйте та протирайте вуха щоб уникнути можливих інфекції. 

Також досить слабким місцем йорків є зуби, тому вони потребують регулярного догляду за ними. Рекомендуються чистити зуби спеціальною пастою для собак та щіткою 2-3 рази на тиждень або навіть щодня. Це допоможе очистити зуби від нальоту та бактерій, що збираються на них, і можуть призвести до карієсу та інфекцій.

йоркі

Активність породи

Незважаючи на свій невеликий розмір, йорки активні та грайливі і потребують достатньо активностей як фізичних, так і розумових. Вони кмітливі та здібні, тому не нехтуйте короткими, але регулярними вправами на послух та різні трюки за бажанням.
Крім цього, вони здібні, щоб брати участь у собачих заняттях, таких як ралі, спритність і слухняність, і досягати успіхів. До того ж, багато йорків служать як собаки-терапевти в лікарнях в програмах реабілітації різного характеру як з людьми так і дітьми.

Відносини з іншими тваринами та дітьми

Йоркширські тер’єри добре ладнатимуть з іншими собаками та котами в родині, особливо, якщо їх виховують разом.
Через невеликі розміри йоркширського тер’єра зазвичай не рекомендують заводити в сім’ях з малюками або маленькими дітьми, які можуть нашкодити собаці. Значно краще йорки спілкуються зі старшими дітьми, яких навчили правильно поводитися з ними та поважати їх.

як йорки ведуть себе з дітьми

Можливі проблеми зі здоров’ям йоркширських тер’єрів

Загалом, йоркширські тер’єри – здорова порода, проте є ряд поширених проблем зі здоров’ям серед них, про які потрібно знати, щоб їх уникнути.

Хвороба Легга-Пертеса

Це кровопостачання головки стегнової кістки виснажується, що спричиняє деструкцію Це захворювання частіше зустрічається у іграшкових порід собак і зазвичай проявляється у віці від чотирьох до 12 місяців. Його симптомами може бути кульгавість, біль, втрата м’язової маси, зниження функції суглобів і неможливість їх згинання.
Хвороба зазвичай діагностується за допомогою рентгена.
Найефективнішим лікуванням є оперативне, тобто коли у більш серйозних випадках потрібна операція з видалення ураженої ділянки або повної заміни стегна. Тоді як консервативне лікування у вигляді прийому знеболюючих чи добавок для суглобів, буде лише зменшувати біль від захворювання. Тоді як більшість йорків, які перенесли операцію, повністю одужують без болю та рецидивів такого стану.
Вважається, що захворювання передається генетично, тому при виборі цуценяти йорка, важливо уточнити щоб його батьки не страждали на цю хворобу.

Пародонтоз

Йорки схильні до проблем із зубами через їх маленькі щелепи, що призводить до накопичення зубного нальоту та бактерій. Це може призвести до гниття та захворювання зубів та ясен – пародонтоз, але яке може поширитися на інші органи.

Симптоми початкового та прогресуючого пародонтозу може бути:

 • неприємний запах з рота
 • важко пережовувати їжу або тримати іграшки в роті
 • набряклі або запалені ясна
 • втрата зубів.

Найкращим лікування пародонтозу є його профілактика у вигляді регулярної чистки зубів щодня, щоб уникнути накопичення зубного нальоту та каменю, що призводить до карієсу. Крім того, рекомендується принаймні раз на рік професійно чистити зуби вашої собаки.
Але якщо пародонтоз вже не уникнути, то обов’язково контролюйте його прогрес завдяки регулярних рентгенів, щоб контролювати розвиток пародонтозу.
Також варто пам’ятати, що йорки, як правило, зберігають щенячі зуби, особливо ікла. Коли вашому цуценяті виповниться близько п’ять місяців, перевіряйте його зуби. І якщо ви помітили, що дорослий зуб намагається пролізти, а молочний все ще не випав, віднесіть його до ветеринара. Молочні зуби, які не випали вчасно, можуть спричинити нерівномірне розміщення дорослих зубів, що може сприяти появи карієсу в наступні роки.

Гіпоглікемія

Гіпоглікемія – це раптове зниження рівня цукру в крові. Це поширене явище серед іграшкових порід, як йоркширський тер’єр, яке зазвичай виникає у цуценят віком до п’яти місяців. Цей стан може бути небезпечним для життя, тому потребує негайного реагування.

Оскільки організму йорка потрібна збалансована кількість глюкози (цукру) у крові, щоб нормально функціонувати. Через ще вікову слабкість цуценятам йорка не достатньо накопичити додаткову глюкозу з м’язової маси та жирових запасів, як це може бути у дорослих собак, і це призводить до епізоду гіпоглікемії. Симптомами може бути: прискорене дихання та серцебиття, тремтіння, блювання, сонливість, слабкість, посмикування (особливо м’язів обличчя), судоми.

При появі будь-яких із симптомі потрібно негайно звернутися до ветеринара. Але якщо стан погіршується швидко, то необхідно негайно вжити заходів, щоб врятувати життя вашого цуценя та запобігти остаточному пошкодженню мозку через нестачу глюкози.
Як екстрену допомогу натріть ясна рота свого йорка цукровим сиропом), схожим на мед чи подібним. Ваш йорк має швидко зреагувати на цукор і стан стабілізується Але обов’язково зверніться до ветеринара.
Швидше за все, лікування передбачатиме перехід на багату білком їжу для цуценят і годування тричі на день, а не двічі.

Проблеми з травною системою

У йоркширських тер’єрів може бути досить чутлива травна система, і вони досить вибагливі в їжі. Часто проблеми з харчуванням можуть бути пов’язані, якщо ваш йорк також має проблеми з зубами або яснами.
Симптомами проблем з травною системою може бути, якщо ваш йорк відчуває дискомфорт під час або після їжі, діарея або запор (діарея – надто часте або запор – напружене, менш часте випорожнення). Причинами проблем з травленням може бути недостатнє споживанням води, зміна дієти або інші чинники.Стан може вражати йорків будь-якого віку, від цуценят до дорослих і людей похилого віку. У більшості випадків проблему можна вилікувати вдома, але після обов’язкового огляду у ветеринара та отриманні необхідних рекомендацій чи курсу лікування.

Йоркі – це безпрограшне поєднання маленького розміру та авантюрного, сміливого духу тер’єра та безмежної любові та відданості своїй родині. Чудові собаки-компаньйони та безстрашні маленькі захисники, кмітливі та грайливі, вони стовідсотково стають улюбленцем сім’ї.

Джерела статті: інформація Американського Кінологічного Клубу (American Kennel Club), Британського кінологічного клубу.

Фото статті: Pixabay, Pexels, Freepik.