Породи Собак

Пуделі: Види Породи, Характер та Догляд

Пуделі –  одна з найдавніших порід собак і ідеальна, щоб бути улюбленцем в сім’ї. Пуделі дуже розумні, водночас грайливі та невтомні витівники та віддані своїй родині.

Основні особливості породи пуделів

 • Пуделі за своїм призначенням були мисливською породою, також з часом порода стала цирковою, і в наші дні собака слугує більше як компаньйон, міцно прив’язана до своєї родини. 
 • Розумні, кмітливі, легко піддаються навчанню та тренуванню
 • Люблячі та лагідні в родині і з дітьми і потребують часу та уваги з боку господаря і важко переносять самотність
 • Активні та невгамовні, потребують як фізичних, так і розумових вправ
 • Грайливі, смішні та харизматичні
 • Без належного виховання та часу з боку господаря можуть проявляти лідерські якості, впертість та непослух

Фізіологічні особливості породи

 • Пуделі бувають трьох різновидів: стандарт – більше ніж 38 см, карликовий чи мініатюрний – до 38 см, іграшковий (той) – не більше 12 см. 
 • Мають мускулисту, атлетичну статуру завдяки своєму мисливському походженню
 • Високоактивна порода, яка потребує мінімум година фізичних та розумових активностей
 • Класифікуються як неспортивні собаки, але і мають право на тестування на полювання в групі ретриверів та спанієлів
 • Мають густу, схильну до кучерявості шерсть, якам мало линяє, але потребує розчісування
 • Поширеними кольорами шерсті є чорний, білий 
 • Гіпоалергенна порода собак
стандардний чи королівськйи пудель, карликовий пудель та той пудель
Пуделі різних розмірів: стандартний, мініатюрний та іграшковий

Пуделі мають багато спільного з ретривером і  спанієлем, бо всі породи походять від водяної собаки. Більше того, що за деякими даними пуделі вважаються предками названих порід, від них також походять такі породи, які були виведені пізніше:

 • Малтіпу
 • Лабрадудль
 • Даблдудль
 • Голден дудль (золотистий дудль)
 • Ші пу (ши пу)

Походження та призначення пуделів

Якщо вже згадувалось пуделі є однією з найдавніших порід собак, яка нараховує вже понад 400 років.

Багато дослідників вважають, що порода є результатом схрещування кількох європейських водяних собак. Інші історики вважають, що одним із предків пуделя є північноафриканський барбет, який був завезений на Піренейський півострів, а потім і до Європи, де породу використовували для мисливства.

За ще однією теорією, вважається, що пуделі походили від азійських пастухових собак, а потім подорожували з німецькими племенами готів та остготів, щоб врешті-решт стати німецькою водною собакою. 

Їхнім основним призначенням було полювання на водоплавних птахів –  звідси вони мають спортивну тілобудову, спритні, вміють гарно плавати, а густа шерсть з нерівномірним ростом  дозволяла забиратись у водойми під час полювань.

З часом кмітливі пуделі з яскравою зовнішністю почали використовуватись як циркові собаки. Адже вони легко і швидко навчаються і люблять привертати увагу і смішити витівками.

Після пуделі перейшли в категорію собак-компаньйонів.

До того ж щоб отримати  право на породу пуделя змагались заводчики Німеччини та Франції. І в запеклій боротьбі перемогли французи, тому порода вважається французькою.

До речі, ім’я породи “пудель” має значення, пов’язане з їхнім мисливським призначенням. У французькій мові значить “качина собака”, так і в німецькій мові, що означає бризок у воді. Тобто, в обох країнах ім’я породи пов’язувалось з мисливським призначенням.

Як вже згадувалось існує три розміри пуделя – королівський або стандарт, мініатюрний, іграшковий або той, які всі вважаються частиною однієї породи. Хоча кожен розмір мав своє призначення:

 • Пуделі стандартного розміру найчастіше використовувались як мисливська порода.
 • Карликові пуделі або мініатюрні займались пошуком трюфелів. 
 • Пуделі  іграшкового розміру були виведені в Америці на початку 20 століття як собака-компаньйон для проживання у місті. 
Той пудель, мініатюрний пудель
Той пудель чи іграшковий пудель

Виведені зразки породи є точною копією один одного і виводяться за однаковим стандартом (схрещування представників породи різного розміру).

Характер пуделя

За своїм характером пуделі надзвичайно розумні, кмітливі, грайливі, пустотливі та вигадливі. Надзвичайно люблячі та прив’язані до своєї родини, вони обожнюють проводити час зі своїми сім’ями і, навпаки, їм стає самотньо, коли їх залишають на тривалий час самих.

Пуделі активні, потребують прогулянок та тренувань. Вони люблять бути постійно чимось зайнятими, перебувати в центрі уваги, вигадувати нові витівки та смішити свого господаря. Це порода, яка завжди готова погратись чи вигадати нову забавку. Водночас вони легко навчаються новому, розуміють, що від них хочуть та з задоволенням тренуються. 

Карликовийй пудель білого кольору

Пуделі дійсно потребують достатньо як фізичної, так і ментальної стимуляції у вигляді нових вправ, активностей та прогулянок, щоб витрати свій високий рівень енергії, властивий для мисливських порід. Адже за наявності достатньої кількості активностей собака буде спокійною та без шкідливих звичок.

Також відданість пуделя своєму господарю проявляється в схильність до захисту свого будинку і сім’ї. Це порода, яка не призначена для захисту від злочинців та нападу, але якщо до вашого будинку підійдуть незнайомці, він видасть попереджувальний гавкіт, щоб повідомити вас. Хоча порода доброзичлива, пуделі не надто довірливі до незнайомців. Навіть у своїй родини, йому може знадобитися деякий час, щоб звикнути до нових людей.

З іншими домашніми улюбленцями пуделі вживаються досить добре та без проблемно.

Виховання

Як ми вже зазначали, пуделі дуже розумні, кмітливі і водночас грайливі, пустотливі та можуть проявляти хитрість. Саме тому без належного виховання та впливу господаря, він може відчути себе лідером в родині, проявляти не послух, впертість чи навіть агресію.

Тому потрібно не зіпсувати собаку, а достатньо займатись його вихованням та тренуванням. До того ж порода схоплює нові вправи та команди на льоту і проводити з ними тренування – одне задоволення. 

Тому ця порода підійде і для недосвідчених власників собак, за умови готовності приділяти достатньо часу вихованцю. Але важливо застосовувати команди не тільки на тренуваннях, а і в побутовому житті. 

Пудель, який мислить і вчиться, не нудьгує, і тому не знайде шкідливих способів, як зайняти себе.

Чорний стандартний пудель

Догляд за пуделем

Пудель – порода, яка майже не линяє і практично гіпоалергенна. Більшість людей, які страждають алергією, можуть не відчувати ніяких реакцій. Проте все ж ви не можете бути впевнені в цьому на сто відсотків.

Шерсть пуделів достатньо різноманітних кольорів, але найчастіше чорного, білого, сірого, коричневого, абрикосового та кремового кольорів. 

Шерсть у пуделя кучерява та досить жорстка і потребує регулярного догляду. Один раз на тиждень і частіше її потрібно розчісувати, щоб вона не заплутувалися. Оскільки пуделі не линяють, як інші породи, волосся схильне до сплутування та стирання. 

Один раз на 4-6 тижнів шерсть потрібно стригти, щоб зістригати спутані кінцівки. Один раз на 1-2 місяці купати. 

Розчісування, купання та стрижки займатимуть достатньо вашого часу, особливо на початку, коли ви ще набиратиметесь вправності в цій справі. Тому будьте готові приділяти достатньо часу вашому улюбленцю. Або ж користуватись послугами грумера.

догляд за шерстю пуделів

Крім догляду за волоссям пуделі потребують регулярного чищення зубів 1-2 рази на тиждень, щоб запобігти утворенню зубного каменю та накопичення бактерій.

Також потрібно слідкувати за станом вух, щоб не було почервонінь, та чистити їх 1 раз на тиждень.

Також пуделі мають схильність до “закислення” очей і щоб зменшити забруднення, щодня протирайте навколо очей та обличчя безалкогольною серветкою для домашніх тварин або мочалкою, змоченою теплою водою.

Крім цього, варто слідкувати за станом нігтів вашого вихованця і обрізати їх один-два рази на місяць, якщо вони не зношуються природним шляхом. Якщо ви чуєте, як вони клацають по підлозі, вони занадто довгі і можуть призводити до травм. 

Найкраще привчати свого улюбленця до регулярного догляду та оглядів з малечку – так ви будете впевнені, що ваш вихованець здоровий.

Харчування

Рекомендовано годувати вашого пуделя 2 рази на день, але не залишайте їжу у вільному доступі. Хоч і пуделі і активна порода, проте не перебільшуйте з ласощами – з ними ваший улюбленець легко набере зайву вагу.  А це негативно вплине на його здоров’я, передусім на проблеми з суглобами.

Норми харчування в середньому 1,5-3 склянки високоякісного сухого корму на день, розділений на два прийоми їжі для стандартного розміру; 3/4 до 1 склянки для мініатюрного розміру; 1/4 до 1/2 склянки для пуделів іграшкового розміру.

харчування пуделів

Пуделі і діти та інші домашні тварини

Пудель – чудовий компаньйон для дітей в іграх та різних активностях. 

Але, як і у випадку з якою  то не було породою, ви завжди повинні спершу навчити дітей, як взаємодіяти з собаками  і завжди контролювати будь-яку взаємодію між собаками та маленькими дітьми. Пам’ятайте, що жодна собака, навіть така доброзичлива як пудель, не повинна залишатися без нагляду з дитиною.

Щодо відносин пуделів з іншими тваринами, вони чудово товаришують з ними і раді пограти з ними при зустрічі в парках чи інших місцях.

Вдома пуделі також добре спілкуються з собаками чи котами, особливо якщо вони знайомі з ними змалку. Якщо ж ваш пудель звик бути єдиним домашнім улюбленцем, тоді йому може знадобитися деякий час та спеціальна підготовка, яка допоможе йому прийняти нового члена.

пудель і відносини з іншими тварини

Активність пуделів

Пуделі будь-якого розміру – дуже активні собаки, які потребують щоденних фізичних вправ тривалістю одна година мінімально.

Вони обожнюють тренування, просто прогулянки, пробіжки і навіть плавання, бо вони чудові плавці. Пуделі спритні у більшості видів послуху та дресуванні.

активність пуделя

Можливі проблеми зі здоров’ям у пуделів

Пуделі загалом досить здорова порода собак. 

Проте як і у всіх порід, у них можуть виникати деякі проблеми зі здоров’ям. Пуделі схильні до ортопедичних проблем, певних очних розладів, дерматологічних захворювань. . 

 • Дисплазія кульшового або тазостегнового суглоба розвивається, коли кульшова западина погано сформована або зв’язки досить розхитані. З віком відбувається дегенерація суглоба, що може спричинити артрит та біль, навіть кульгавість. Дисплазія собачих кульшових суглобів передається у спадок, або може розвинутись через надмірну вагу, надмірні або тривалі фізичні вправи. Швидкі темпи росту та висококалорійні дієти також можуть сприяти розвитку дисплазії собачих кульшових суглобів. Тому переконайтесь, що ці чинники виключені. Лікування включає харчові добавки, ліки та, в деяких випадках, хірургічне втручання.
 • Хвороба Легг-Пертеса – ще одне захворювання, яке вражає кульшовий суглоб. Пуделі іграшкової породи більш схильні до цього захворювання. Стан характеризується зменшеним кровопостачання головки стегнової кістки, а головка стегнової кістки, яка з’єднується з малим тазом, починає розпадатися. Зазвичай перші ознаки Легг-Пертеса, кульгання та атрофія м’яза ноги, проявляються в віці 4-6 місяців. Стан можна виправити за допомогою хірургічного втручання.
 • Люксація надколінник – вивих анатомічної частини колінного суглоба (часто задньої ноги). Стан коли суглоб ковзає на місце і з нього, викликаючи біль. Лікування може полягати в полегшенні симптом, але загалом багато собак ведуть відносно нормальний спосіб життя з таким станом.
 • Прогресуюча атрофія сітківки (PRA) – це сімейство очних захворювань, яке передбачає поступове погіршення стану сітківки. На початку захворювання хворі собаки стають сліпими на ніч. У міру прогресування захворювання вони втрачають зір протягом дня. Багато постраждалих собак дуже добре пристосовуються до свого обмеження або втрати зору, і ведуть звичайний образ життя. Лікування може полягати з метою уповільнення втрати зору.
 • Гіпоплазія зорового нерва – вроджений стан недостатності розвитку зорового нерва. Це спричиняє сліпоту та ненормальну реакцію зіниці у ураженому оці.
 • Сальний аденіт є ще одною поширеною хворобою серед пуделів, особливо в стандартах. За статистикою, до 50% пуделів є носіями або страждають від захворювання. Стан характеризується руйнуванням сальних залоз і зупиненням їхнього нормального функціонування. Зазвичай ці залози виробляють шкірне сало, жировий секрет, який допомагає запобігти висиханню шкіри. Зазвичай це вперше помічають, коли собаці від 1 до 5 років.  Симптоми стану часто приймають за гіпотиреоз, алергію чи інші захворювання. У постраждалих собак зазвичай суха луската шкіра, може випадати шерсть на верхівці голови, шиї та спини. В більш складних випадках може проявлятись неприємний запах, разом із вторинними шкірними інфекціями. Ветеринар може виявити проблему з допомогою аналізу Варіанти лікування можуть бути різні.
 • Здуття живота у складному стані може переходити у шлунково-дилатаційна вульва – іноді спостерігається серед пуделів та схожих порід, і може загрожувати життю. Хвороба може виникати, якщо собаку годують одним великим прийомом їжі на день. В такому випадку здуття живота виникає, коли шлунок роздувається газом або повітрям, а потім скручується. Тоді собака не може відригувати або блювати, щоб позбутися зайвого повітря в шлунку, і в результаті ускладнюється кровообіг до серця, падає артеріальний тиск падає, і собака переживає шок. У менш складному стані собака може бути неспокійним, депресивним, млявим і слабким із прискореним серцебиттям. У будь-якому випадку важливо якомога швидше доставити собаку до ветеринара.
 • Епілепсія –  є поширеною причиною судом у всіх сортів пуделів є ідіопатична епілепсія, часто є спадковою хворобою і може спричиняти легкі і важкі напади. Судоми можуть проявлятися у вигляді незвичної поведінки, наприклад, собака починає несамовито бігати, хитатись або ховатись. Зазвичай, напади епілепсії виглядають страшно, але довгостроковий прогноз для собак з ідіопатичною епілепсією, як правило, дуже хороший. Також варто не забувати, що напади можуть бути спричинені багатьма іншими речами, крім ідіопатичної епілепсії, такими як порушення обміну речовин, інфекційні захворювання, що вражають головний мозок, пухлини, вплив отрут, важкі травми голови тощо. Тому, якщо у ви помітили схожі симптоми нападів у свого пуделя, негайно зверніться до ветеринара.

Пуделі –  чудові улюбленці, які покорять кожного члена сім’ї своїм розумом, вигадками, грайливістю і, звичайно, відданістю і любов’ю до родини. Це активна порода, яка обожнює час з господарем, вигадувати нові витівки та перебувати в центрі уваги і завжди поруч з вами. Тому вони потребують достатньо часу на навчання та ігри і, звичайно, уваги. Але любов та радість, яку вони дарують господарю, варта цього часу.

Джерела статті: матеріали американського кінологічного клубу (American Kennel Club).