Породи Собак

Бордер-Коллі: Характер, Догляд та Виховання

бордер коллі особливості породи

Бордер-коллі вважаються найрозумнішою породою собак, основним призначенням яких було допомога пастухам в контролі овець, тобто це вівчарська порода собак. 

Вони кмітливі та слухняні, з легкістю і задоволення вивчають все нове, активні та спритні. 

Бордер-коллі чудова порода для людей, які готові приділяти їм час. Вони вірні та повертають любов, яку їм приділяють у відповідь Їхня здатність розуміти вас іноді з одного погляду, і надзвичайний характер підкорити серце кожного.

Основні особливості породи бордер-коллі:

 • Розумні і кмітливі не просто під час тренування чи пасіння овець, а в звичайному житті теж
 • Легкі до вивчення всього нового як командів, так і вправ, навичок, поведінки. І постійно потребують нових знань, завдань та вправ
 • Спостережливі за оточуючими 
 • Спритні у вправах та витривалі
 • Активні, потребують мінімально до 1 години активності чи пару прогулянок в день 
 • Люблять дітей та час проведений з господарем і сім’єю.

Фізіологічні особливості породи бордер-коллі:

 • Розмір: собаки середнього розміру
 • Вага: в середньому 15-20 кг
 • Висота: 40-50 см
 • Шерсть: довгошерсті чи середньо шерстні
 • Колір шерсті: основні три кольори – це чорний, білий та коричневий 
 • Мають досить хороше здоров’я
 • Особливість: пристальный погляд бордер-коллі ніби “зчитує” ваші думки.

Бордер-коллі – собака середнього розміру, добре збалансованої та спортивної тілобудови, необхідної для вівчарства. Їхньою особливістю є серце трохи більшого розміру чим інших собак, що надає їм високої витривалості. Їхнє тіло мускулисте та місце, що надає їм спритності у виконанні будь-яких вправ та плавності і невимушеності їхніх рухів. 

бордер коллі особливості породи

Походження породи

Бордер-коллі порода виведена, першочергово, для допомоги пастухам у випасанні овець приблизно в 18 століття в прикордонній схилястій місцевості між Англією та Шотландією. Звідси походить назва породи – “border”, що означає кордон. В 19 столітті порода набула поширення, коли королева Вікторія виявила прихильність до породи коллі. Це стало початком розмежування породи коллі та бордер-коллі. 

В кінці 19 – на початку 20 століть бордер-коллі почали виступати на змаганнях, де демонстрували майстерність у випасанні овець. В цей же час порода набирає поширення на інших континентах – в Австралії та Америці, куди була завезена. 

бордер коллі походження

Характер бордер-коллі

Бордер-коллі надзвичайно розумний та кмітливі, іноді здатні перехитрити навіть вас. 

Особливістю породи є пильний та насторожений вираз та погляд, який нібито “зчитує” навколишню інформацію та ситуації. 

Бордер-коллі легко навчаються та слухняні, їм властиве бажання догодити та виконати всі вправи відмінно. Вони вірні своїм господарям та дуже люблячі собаки.

Як вже раніше згадувалось, це спритна та активна порода собак, проте їхньому характеру також притаманна терплячість та контроль, що важливо у вівчарській справі.

Також за своїм походженням бордер-коллі схильні до територіальності, і мають сторожові навички. Підозрілі до незнайомців.

Вони мають тісний зв’язок з господарем, слідкують та починають повторювати вас. І іноді завдяки своєму пронизливому погляду, здається, розуміють вас і ваші емоції. Бордер-коллі повертають любов господаря з подвійною віддачею. В результаті, вони схильні до відчуття тривожності в моменти розлуки. Тому потребують частої уваги з боку сім’ї.

Недоліком породи може бути, що через вівчарський інстинкт собака може полюбляти переслідувати дітей чи людей, які біжать, чи машин, чи гавкати на них. Тому потрібно відчути від цієї поведінки собаку.

Бордер-коллі можуть бути чутливими до гучних звуку, тому будьте готові до цього.

При правильному підході вони чудово ладнають з іншими тваринами в сім’ї. Але важливо кожному мати своє власне місце.

бордер коллі догляд

Виховання

Бордер-коллі легко навчаються новому та слухняні. Але вони потребують уваги та часу з боку господаря, як для тренування, так і для спілкування. Це не порода собак, яких можна залишити на цілий день вдома на самоті. Вони звиклі бути зайняті справою цілий день і їм потрібен господар поруч. 

Без фізичних та розумових вправ і належної уваги, вони можуть почати проявляти непослух та проблемну поведінку. Тому дуже важливо приділяти їм достатньо часу.

Умови проживання

Бордер-коллі потребують достатньо простору. В ідеалі, якщо у вас власне подвір’я, де собака зможе гуляти у вільний час. Як зазначали, породі притаманна територіальність, тому маючи, власний двір, вони будуть його пильнувати, що буде хорошим заняттям для них.

бордер коллі грається

Активність

Бордер-коллі високо активна та витривала порода собак. Вони  потребують мінімум години активності щодня чи мінімум пару прогулянок в день. 

Бордер-коллі, крім вівчарства, чудово справляються з різним  кінологічними видами спорту, включаючи послух, флайбол, спритність, відстеження та фрісбі. 

Проте для них важливо отримувати не лише фізичну, а і розумову стимуляцію у вигляді нових вправ та ситуацій. 

Важливо, маючи бордер-коллі у якості улюбленця вдома намагатись зайняти його вільний час розвиваючими іграшками та іграми. Чудово, якщо у вас є власне подвір’я, де собака зможе гуляти. Проте, якщо ви не займатиметься достатньо з ним, чи не приділятимете достатньо уваги і не займете їхній час заняттями, вони будуть нудьгувати і можуть почати шкодити. 

активні породи собак бордер коллі

Підходить для власників початківців

Бордер-коллі порода, яка підходить недосвідченим власникам. Адже вони кмітливі та слухняні, мають покладистий характер. Проте власник має бути готовий приділяти достатньо уваги улюбленцю для фізичних та розумових тренувань. Будьте готові, що на початку потрібно приділяти мінімум до 2 годин на день.

Якщо ви не маєте скільки часу, тоді це порода не для вас. Хоча будь-яка порода потребує часу.

Шерсть і догляд за нею

Основними кольорами шерсті породи бордер-коллі є чорний з білий та коричневий з  білим. Найчастіше це чорна шерсть з білим відблисками на обличчі,шиї, ногах та хвості.

Бордер-коллі схильні до сезонного линяння шерсті.

Їхня шерсть потребує щотижневого чищення щіткою, щоб забезпечити розподіл шкірних масел, почистити шерсть, що випала і запобігти спутуванню шерсті.

Купати собаку потрібно за потребою, проте не надто часто – приблизно кожні чотири місяці, або коли той брудний. 

бордер коллі догляд за шерстю.jpg

Догляд за собакою

Важливо доглядати і слідкувати за ростом щеняти бордер-коллі, щоб той не ріс занадто швидко. Оскільки це може спричинити неправильне прикріплення суглоба до кісток – остеохондрит. Рекомендований темп зростання цуценят бордер-коллі становить не більше чотирьох фунтів на тиждень. Щоб підтримувати цю норму, не перегодовуйте його та не вживайте додатково кальцію, зважуйте його раз на пару тижнів, щоб переконатись, що все в нормі. 

Чистіть зуби бордер-коллі принаймні два-три рази на тиждень, щоб усунути скупчення зубного каменю та бактерії. Щоденне чищення зубів буде ще кращим варіантом, якщо ви хочете запобігти захворюванню ясен і неприємному запаху з рота.

Підстригайте нігті раз на місяць за необхідністю. 

Також раз на тиждень перевіряйте вуха на наявність бруду, почервоніння або неприємного запаху, що може свідчити про інфекцію. Також витирайте їх ватним диском, змоченим спеціалізованим рН засобом для очищення вух, щоб уникнути проблем.

Не забувайте перевіряти на наявність виразок, висипань або будь-яких почервоніння,  які можуть викликати болючість або запалення на шкірі, в носі, роті, очах та на ногах та спричинені різними інфекціями.

Перевіряйте також очі. Вони повинні бути прозорими, без почервоніння і виділень. 

Щотижневий огляд допоможе вам виявити потенційні проблеми зі здоров’ям.

бордер коллі плюси та недоліки

Діти та інші домашні тварини

Бордер-коллі – чудова собака для сім’ї з дітьми, якщо він виховується належним чином і проходить соціалізацію цуценям. Він чудово ладнає з дітьми та іншими домашніми тваринами і найбільш за все любить проводити час з родиною.

Проте як іі у випадку з будь-якою породою, ви, перш за все, повинні навчати дітей, як поводитись з собаками і завжди контролювати будь-яку взаємодію між собаками та маленькими дітьми. 

Проблеми зі здоров'ям

Бордер-коллі, як правило, генетично здорові собаки, оскільки порода не піддавалась генетичним розведенням. Середня тривалість їхнього життя 12-15 років. 

Хоча є ряд спадкових захворювань, до яких мають схильність бордер-коллі.

бордер коллі особливості здоров'я

Стоматологічні захворювання

Насправді, це найпоширеніша хронічна проблема серед 80% всіх домашніх тварин, віком до двох років. 

Але бордер-коллі мають вищу схильність до проблем з зубами, що виникають внаслідок накопичення зубного каменю на зубах і можуть спричинити зараження коренів зубів та ясен і в результаті до втрати зубів. Що у свою чергу може негативно вплинути на роботу нирок, печінки, серця та суглобів.

Тому так важливо чистити зуби улюбленцю мінімум 2-3 рази на тиждень, хоча можна і щодня.

Дисплазія кульшового суглоба

Дисплазію кульшового суглоба, це спадкова хвороба поширена серед бордер-коллі, яка спричинена неправильним формуванням тазостегнових суглобів і призводить до артриту.  Ознаками її є, якщо ви помітили, що собака кульгає на задніх лапах або йому важко вставати з положення лежачи. В такому випадку краще не відкладати візит до ветеринара поки вилікувати захворювання ще можна. В складних випадках необхідне хірургічне втручання. І майте на увазі, що у собак із зайвою вагою артрит може розвинутися ще в молодому віці, спричиняючи надмірний біль і страждання.

Хвороба серця

Бордер-коллі сприйнятливі до стану, який називається відкритою артеріальною протокою, або PDA, коли невелика судина, яка несе кров між двома частинами серця, не закривається повністю. 

Зазвичай, захворювання може почати проявлятись після народження. Такий стан призводить до надмірного надходження крові до легенів, що спричиняє накопичення рідини та збільшення навантаження на серце. 

Зовнішні ознаки можуть бути легкими або важкими, включаючи кашель, втому під час фізичних вправ, втрату ваги, задишку та слабкість задніх кінцівок. 

Якщо у вашого вихованця проявляється якийсь з цих симптомів обов’язково відвідайте ветеринара. Вирішенням проблеми може бути хірургічне втручання для повного закриття судини і правильного циркулювання крові.

Проблеми з печінкою

У бордер-коллі частіше за інших порід зустрічається розлад печінки, який називається портосистемним шунтом (PSS). 

Захворювання полягає в тому, що частина кровопостачання, яке повинно надходити до печінки, не поступає до органу у необхідному об’єму. Це позбавляє печінку правильного кровотоку, необхідного для зростання цуценяти, нормального функціонування органу, а значить ефективного виведення токсинів з крові. 

Якщо у щеняти чи собаки з’являються такі симптоми, як затримка росту або судоми, за допомогою аналізу крові і ультразвукового дослідження печінки, можна виявити захворювання. Лікування може полягати в призначенні ліків, дієти, а іноді може  знадобитися хірургічне втручання.

Проблеми з очима

Порода бордер-коллі має генетичну схильність до захворювань очей, які можуть спричинити сліпоту або значно погіршити зір. Серед поширених захворювань є:

 • Катаракта, яка є частою причиною сліпоти у старих собак. Лікування може полягати в підтримці зору, чи операції з видалення катаракти. Хоча багато собак добре пристосовуються до втрати зору і прекрасно себе почувають. 
 • Паннус – ураження клітини чоної рогівку (прозору частину ока), яка потім темніє під впливом ультрафіолету що може призвести до повної сліпоти. Вважається, що цей дефект має спадковий чинник. З таким дефектом собаці рекомендується менше часу проводити на сонці. 
 • Аномалія ока колл і– також генетичне захворювання, яке спричиняє аномальний розвиток очей у бордер-коллі. У важких випадках хвороба може призвести до сліпоти. На жаль, лікування захворювання не існує. 
 • Прогресуюча атрофія сітківки (PRA) – це спадкове захворювання, при якому з віком у бордер-коллі падає зір. Перші симптоми можуть проявитись у віці від трьох до п’яти років у вигляді розширення зіниць чи нічної сліпоти. 

На жаль, такий стан не виліковний. У собак з цим геном ранні симптоми, такі як нічна сліпота або розширення зіниць, зазвичай починаються приблизно у віці від трьох до п’яти років

Ожиріння

Ожиріння є значною проблемою для здоров’я всіх собак. Зайва вага може спричинити або погіршити проблеми із суглобами, порушення обміну речовин та травлення, болі в спині та серцеві захворювання.

Хоча бордер-коллі активні, люблять вправи та прогулянки і загалом не схильні до зайвої ваги.  Але якщо ви перебільшуватимете з ласощами у якості винагороди і не тільки, а ваший улюбленець, звичайно, буде просити ще і не відмовиться від додаткового шматочка. 

Тому не піддавайтесь очам вашого улюбленця, які випрошують вас дати смачненького, краще частіше грайтесь чи просто похваліть його в якості винагороди.

бордер коллі догляд

Епілепсія

Бордер-коллі є породою зі схильністю до спадкової до епілепсії, яка проявляється у вигляді нападів судом різного рівня. Напади можуть почати проявлятись у віці від шести місяців до трьох років. Тому якщо ви помітили, що у вашого улюбленця проявивсь напад судом, обов’язково відвідайте ветеринара для діагностики хвороби. 

Епілепсія у собак може бути трьох типів: реактивного, вторинного та первинного. 

Реактивні напади спричинені реакцією мозку на метаболічні проблеми, такі як наявність токсин в організмі, низький рівень цукру в крові чи відмова органів. 

Вторинні напади можуть бути спричинені пухлиною мозку, інсультом або травмою. І відповідно, щоб вилікувати епілепсію цих типів потрібно вилікувати причину.

Якщо жодної причини виявити не вдається, тожі епілепсія визначається первинною або ідіопатичною.І зазвичай протягом усього життя потрібні ліки для собаки, щоб допомогти контролювати судоми, зменшити їх кількість і побічні ефекти. 

Проблеми з щитовидною залозою

Порода бордер-коллі схильна також до гіпотиреозу – поширеного захворювання, при якому не виробляється достатньо гормонів щитовидної залози у організмі. 

Ознаками проблеми можуть бути сухість шкіри та шерсті і її випадіння, зниження імунітету, яке може проявлятись в сприйнятливість до інших захворювань, збільшення ваги та зміни поведінки (проява боязні чи агресивності). Якщо ви помітили схожі симптоми, діагностувати хворобу можна за аналізом крові. А лікування, зазвичай, полягає в заміщенні недостатніх гормонів.

бордер коллі активність собаки

На цьому моменті, впевнені, що ви зрозуміли наскільки кмітливі, вигадливі та люблячі бордер-коллі в якості домашнього улюбленця. Це порода, в якої невичерпна енергія і погляд, яким вони розуміють вас без слів. Вони віддані, прив’язуються та обожнюють своїх господарів та сім’ю і вимагають багато часу та уваги для тренувань та ігор. Тому будьте готові приділяти їм достатньо часу і бордер-коллі віддячуватиме вам подвійною любов’ю.

Джерела статті: інформація Американського Кінологічного Клубу (АКС), інформація Британського Кінологічного Клубу (Kennel Club).