Виховання Cобак

Базові Команди, яким Потрібно Навчити Цуценя чи Собаку

Дресирування і навчання цуценяти чи собаки це не завжди просто і вимагає терпіння. Але саме цуценята найбільш легко піддаються навчанню і схоплюють команди.  Хоча це не означає, що дорослі собаки не піддаються дресируванню.

Проте якщо ви вирішили завести цуценя, не ігноруйте необхідність навчання і дресирування цуценяти з перших днів. І врахуйте, що це потребуватиме вашого часу з моменту появи хвостатого улюбленця вдома.

базові команди щоб навчити собаку


Власне, чому так важливо дресирувати цуценя чи собаку?

  • Це, перш за все, безпека вашого улюбленця. Коли собака миттєво виконує ваші команди, це допоможе уникнути можливих небезпечних ситуацій, наприклад на вулиці, чи конфліктів з іншими тваринами.
  • Це важливо для безпеки у вас вдома і інших членів родини чи улюбленців. Коли цуценя знає, які предмети їх трогати заборонено, не гризе диван і знає як себе поводити з малою дитиною чи вашим котом – значно полегшує життя в сім’ї. Як вам, так і чотирилапим. 
  • Дресировані цуценята виростають слухняними і добре соціалізованими собаками. Це сприятиме тому, що, навіть, в незвичних нових умовах, як от в ветеринарній клініці, в гостях, чи під час вашої подорожі, собака буде себе вести спокійно та контрольовано. А це основа комфортного життя тварини у вашій родині.
  • Дресирування та навчання позитивно впливає на фізичний та розумовий розвиток тварини. Адже під час тренувань тварина вирішує різні нові ситуації, отримує новий досвід та навички. Це сприятиме тому, що собака буде правильно себе поводити в різних ситуаціях і без ваших вказівок. Почуватиме себе впевненіше на людей і з незнайомцями. І, звичайно, тренування позитивно впливає на фізичний стан тварини.
  • І наостанок, хоча це не остання перевага дресирування. Це те, що навчання і час витрачений на це значно зближує вас з цуценям. І тварина сприймає вас як свого господаря і друга. 

Отож, необхідність виховання і дресирування цуценяти беззаперечна. Перед тим як почати ваші тренування вам обов’язково потрібно ознайомитись з тим, як правильно виховувати собаку і вже потім переходити до практики. Давайте розглянемо базові команди і навички, яким потрібно навчити цуценя з перших днів у вас в домі.

Навчаємо собаку приходити, коли кличуть на ім’я

Це, мабуть, найперше з чого варто почати навчання вашого цуценяти. 

Отже, ви визначились з ім’ям улюбленця і ось він  вже у вас вдома. 

Приверніть увагу цуценяти якимось чином, наприклад, шумом чи іграшкою, назвіть його ім’я та повторіть з інтонацією. Коли цуценя відреагує на вас – підбіжить, замахає хвостом, просто повернеться – нагородіть його смачненьким. Повторюйте це регулярно, у побуті. Поступово починайте привертати уваги собаки лише ім’ям, без іграшки. Просто погладьте тварину замість давати смаколик, у випадку реакції на своє ім’я.

Коли собака вже розуміє своє ім’я, почніть додавати команду до мене і заманювати винагородою. Поступово обмежуйтесь просто похвалою, коли тварина підбігає до вас на своє ім’я. В подальшому практикуйте команду до мене на вулиці та на прогулянці.

як навчити собаку команді до мене

Навчаємо собаку команді “не стрибати”

Стрибки на господаря, гостей чи меблі – це часто одна з найпоширеніших проблем,з якою стикаються власники цуценят чи навіть дорослих собак.  

Таким чином цуценята показують своє привітання чи випрошує увагу. 

вчимо собаку не стрибати на людей та меблі

Щоб відучити від цього, не кричіть на тварину, а краще просто проігноруйте таку поведінку. Поверніться спиною і не звертайте увагу, поки собака не вгамується. Наступні рази також не реагуйте на таку поведінку і поступово цуценя припинить так себе вести. 

Важливо також не заохочувати стрибання, погладжуючи собаку, чи махаючи руками, коли той підстрибує. 

Після того як цуценя перестане стрибати на людей, звичка стрибати на меблі може зникнути сама або зможете відучити її командою “фу” чи “не можна”, яку розглянемо нище.

Навчаємо собаку команді “не кусати”

Ще однією частою проблемою цуценят є схильність до кусання і гризіння. 

Але замість того, щоб кричати на улюбленця спробуйте відреагувати по-іншому. Коли цуценя починає вас кусати, зробіть вигляд, що вам боляче. Можете скрикнути, ніби від болю, але не кричіть на хвостатого. Собака точно буде здивований і швидше припинить кусати, адже він не хоче причиняти вам біль. Якщо тварина перестала вас кусати похваліть її.

Якщо це не спрацювало, спробуйте відволікти собаку, щоб той перестав кусатись і змусити виконати якусь команду, наприклад, “сидіти”. Лише тоді пригостіть смаколиком.

Тобто потрібно винагороджувати тварину лише за виконану команду. Якщо ж ви будете давати смаколик просто, коли пес перестає вас кусати, він буде думати, що все робить правильно і продовжуватиме кусати час від часу.

Ще один варіант як побороти кусання, спробуйте просто проігнорувати поведінку, наприклад відверніться чи заховайте руки.

Якщо пес починає гризти меблі чи ваші речі, спробуйте підсунути іграшку чи м’ячик для жування, щоб цуценя переключилось на предмет. Поясніть йому за допомогою вашого тону, що гризти не можна. Але не кричіть.

як навчити собаку не кусати і не гризти

Навчаємо собаку команді “не можна” чи “залиш”

Команда “Не можна” одна з найважливіших у вихованні та для безпеки собаки. 

До чого тут взагалі, безпека і команда “ні”? 

Уявімо, що ви на прогулянці з собакою і от вона хоче підібрати до рота якийсь непотріб з землі і з’їсти.  І ви не можете йому це заборонити. Або собака зазирає в смітник і ось-ось його переверне, а ви знову ніяк не можете вплинути на це.

Тому знання цієї команди так важливе як для безпеки тварини, так і для комфорту у вашій родині.

Тому як тільки цуценя з’являється у вас вдома, важливо навчити його цій команді. Так само важливо як  визначити правила – що дозволяється, а що ні у вас вдома. 

Головне, при навчанні цієї команди не поспішати та не кричати на тварину, щоб вона виконала її. 

Одним з найефективніших способів як навчити команді “не можна” чи “ні” є метод “голодної собаки”. Тобто розпочати тренування потрібно, коли ваше цуценя вже зголодніло. Візьміть шматочок смаколика. Піднесіть його ближче до носу тварини, тримаючи пальцями, або на долоні, щоб той побачив його і, головне, дайте йому відчути запах смаколика. Цуценя, зазвичай, спробує за декілька секунд схопити шматочок. Коли він спробує вихопити смаколик, закрийте його в руці і скажіть чітко “Не можна”. Повторюйте вправу доти, доки пес не починає реагувати на команду “Не можна” самостійно – перестане намагатись вхопити смаколик після команди і вам не доведеться його ховати в руці.

як навчити собаку команді не можна

Після тренування починайте застосовувати команду “Не можна” в звичайному житті, щоб це увійшло в практику. Якщо на початку в звичайних умовах цуценя не розуміє що ви від нього хочете і не виконує команду. Не кричіть на нього. Просто продовжуйте тренування зі смаколиком, ховаючи його в руці при спробі цуценяти вхопити і відразу ж після тренування продовжуйте це на практиці. І поступово ви точно побачите результат. Головне, терпіння.

Навчаємо собаку команді “до мене”

Також однією з перших навичок, яку варто навчити цуценя це вигул та команда “до мене”.

Навчайте команді “до мене” вдома чи в себе на подвір’ї.

Відійдіть та приверніть увагу цуценя іграшкою чи смаколиком і покличте командою “До мене”. Якщо пес до вас підбіг, підтягніть за ошийник, погладьте його чи пригостіть смаколиком. 

Поступово збільшуйте відстань до собаки і кличте до себе командою “до мене”. Потім спробуйте без ласощів, привертайте увагу іграшкою і врешті без нічого лише командою. 

як навчити собаку команді до мене

Спробуйте зайти в іншу кімнату чи на подвір’я і покликати собаку – “до мене”. Якщо спочатку цуценя не прибігатиме на команду “до мене”, спробуйте кликати його на ім’я та на команду “до мене”. Потім кличте лише командою “до мене”. 

Також в ускладненому варіанті попросіть когось з друзів чи інших членів родини притримати собаку чи привернути увагу в іншій кімнаті, а ви покличте його командою “до мене” або на ім’я та “до мене”.

Привчаємо цуценя до нашийника та вигулу

Вигул є важливою частиною активного життя цуценяти чи дорослого собаки. Тому необхідно розвивати в нього вміння до вигулу та призвичаїти до носіння нашийника та до повідка.

Найперше важливо зрозуміти повідок чи упряжку вам потрібно обрати для улюбленця. 

Для собак середнього і невеликого розміру чудово підійде нашийник та упряжка.

Використовуючи лише ошийник і повідець ви можете завдати шкоди шиї та грудному відділі тварини чи ускладнити дихання, коли будете підтягувати за повідок. Завдяки упряжці ви рівномірно розподіляєте нагрузку по корпусу тіла тварини силу і не травмуєте шию. 

Проте собакою в упряжці складніше управляти,тому варто почати її освоєння ще вдома. Також через специфіку упряжки до неї варто привчати собак поступово.

Проте для собак великого і малого розміру нашийник і повідець підійдуть краще. 

Вперше нашийник варто надягати вдома, пестячи собаку та називаючи на ім’я. Якщо він почав непокоїтися, чи пробує ого зняти відволікайте його грою. Коли пес звикне бути в нашийнику спробуйте гуляти з повідком чи в упряжці тільки в межах квартири чи будинку. Періодично знімайте та одягайте нашийник під час прогулянки чи ігор вдома. 

Коли улюбленець звикне до нашийника і припинить спроби зняти його, можна починати пристібати повідець та прогулятись з ним по дому і виходити на вулицю.

як навчити собаку вигулу на повідку

Якщо ви вдягатимете нашийник та повідок чи упряжку відразу перед виходом на вулицю, за декілька прогулянок собака запам’ятає, що це означає прогулянку і дозволятиме їх одягнути на себе. Проте на прогулянку варто йти з вихованцем, який вже знає своє ім’я, і як мінімум команди “не можна” та “до мене” 

Отож, ми розглянули базові навички та команди, яким потрібно навчити цуценя чи дорослого собаку. Ми вже переконались в необхідності виховання та тренування собаки для його безпеки і для комфортного проживання у вашій родині. Тому не нехтуйте цим. І бажаємо вам терпіння та продуктивного навчання.