Породи Собак

Такса: Види Породи, Історія, Характер та Особливості

Такси – мабуть, одна з найпопулярніших та найвпізнаваніших порід в світі за своєю продовгастою тілобудовою і короткими лапами, та класичним порівнянням їх з хот-догами. А їхній милий вигляд і малий розмір часто вводить в оману, що це спокійна, домашня порода. Коли насправді їхній розумний, і часто насторожений чи грайливий погляд говорить, що вони зовсім не такі. Тож давайте дізнаємось які насправді такси.

Особливості породи

 • Мисливська порода 
 • Має німецьке походження з понад 600–річною історією
 • Два різновиди породи: стандарт та мініатюра
 • Розумні, сміливі і трохи вперті, і не завжди легко піддаються дресурі
 • Пильні та можуть бути гарним охоронцем
 • Гавкуча порода

Фізичні особливості

 • Порода малого розміру
 • Належить до родини мисливських порід
 • Має продовгувату тілобудову та короткі лапи 
 • Середня висота для стандартної породи – 20-22 см, 13-16 см – для мініатюрної
 • Середня вага такс 7-14 кг для стандарт породи, до 5 кг – для мініатюрної
 • Різновиди шерсті – короткошерсті (гладкі), довго шерсті та жорстко шерстні. 
 • Кольори шерсті – чорний, коричневий, палевий, бежевий, шоколадний і червонуватий з різними окрасами як тигровий, соболиний та інші.
особливості такси

Історія породи

Порода такси має німецьке походження та понад 600-річну історію. Картини з собаками, схожими на такс датуються 15 століттям, а вже в документах 16 століття можна знайти згадки про “борсучу собаку”, “земляну собаку”. Тоді як ім’я такси німецькою звучить як “dashchund” і означає «борсучий пес».

Її назва досить точно описує першочергове призначення породи – такса була виведена для полювання на борсуків. Вони готові наздоганяти великих борсуків з гострими зубами та навіть ритися в їхніх глибоких норах, щоб спіймати здобич. Звідси їхня подовгуваса тілобудова, щоб забиратись в нори, міцні ноги, щоб копати, та довгий хвіст, за який мисливці могли витягнути собаку зі здобиччю з нори.

Більше того, є свідчення, що зграї такс (меншого розміру) використовувались в полюванні на лисиць, зайців, а такси більшого розміру навіть на диких кабанів. Потрібно врахувати, що розміри такси в ті часи були трішки більші за сучасний.

Власниками породи в ті часи найчастіше були лісничі та мисливці, які і вдосконалювали цю породу. Це чудові, безстрашні та кмітливі мисливці з відмінним слухом та нюхом та напрочуд голосні, для сповіщення про небезпеку чи своє місцеперебування господарю на полюванні. Незважаючи та невеликі розміри, таксам притаманна гнучкість, сила та наполегливість, щоби вистояти в бою проти ворога і перемогти. Ці риси притаманні таксі як на полюванні, так і зараз в сучасному житті.

За даними, такси були виведені шляхом схрещування з бракою – маленькою французькою жорсткошерстною породою, і пінчером, дрібним тер’єром. Можливо, французькі бассет-хаунди також були предками такси. Довго шерстні такси ймовірно, були виведені від схрещування спанієлів з тер’єрами.

До кінця 1800-х років в Німечинні відбувався процес селекції та стандартизації породи такси на різні підвиди в залежності від типу шерсті:

 • Коротко чи гладко шерстні такси для тепліших регіонів
 • Жорсткошерстні такси, які частіше використовувались в вологому кліматі для полювання в колючих заростях
 • Довгошерсті такси – для більш холодних регіонів.
жорсткошерстна такса
Шорсткошерстна такса

Такса довгий час була національним символом Німеччини. Приблизно у 19–столітті такси почали отримувати популярність в інших країнах. Особливу популярність вони отримували у Великобританії, де були улюбленцями королеви Вікторії. Там породу почали частіше використовувати як домашніх улюбленців, через що їх розмір поступово зменшувавсь до сучасних стандартних розмірів. Стандарт породи був прийнятий у 1879 р., а німецький клуб такс був заснований у 1888 році.

До кінця 19 століття такси здобули популярність в Америці, і 11 у тому році були зареєстровані в Американському кінологічному клубі.
Американський клуб такс був заснований 10 років потому, у 1895 році.

Порода стала дуже популярною на початку 1900-х років, а в 1913 та 1914 роках вони увійшли до 10 найпопулярніших пород на виставці Вестмінстерського клубу кінологів.

Але часи Першої світової війни та після видались тяжкими для породи в США та Англії, оскільки такс вважали дуже тісно пов’язаними з Німеччиною. Їхня популярність тоді зменшилась, часто через це могло проявлятись негативне відношення до породи, а власників могли називати зрадниками.

На щастя, у 1950-х роках такси знову стали однією з найпопулярніших сімейних собак у США, що не змінилось відтоді.

Тоді як в Європі, наприклад, Німечинні та Франції, вони все ще використовуються як мисливська порода. Сьогодні такса займає шосте місце серед 155 порід та сортів, визнаних АКС.

Характер такси

Милі та невеликі на вигляд такси можуть складати враження спокійної, тихої і слухняної породи. Проте це враження дуже оманливим.

Проте через своє мисливське призначення, таксі притаманні безстрашність, розум, сміливість, наполегливість, та незалежність. 

За сотні років роботи як незалежний мисливець, який полює на небезпечну здобич, такси  можуть бути сміливими до нахабства і трохи впертими навіть у побуті, відстоюючи свою думку. Але їхній своєрідний і незалежний характер, грайливість та харизматичність поєднані з неповторним виглядом і кмітливістю завоювали мільйони сердець у всьому світі.

Через такий наполегливий та самостійний характер мисливця, такси часто можуть мати власну думку, що їм потрібно робити чи як краще, особливо в побуті чи на тренуванні. І їхню наполегливість і впертість часто важко зламати. 

такса порода

Але крім самостійного характеру і природної кмітливості, таксам притаманна грайливість, пустотливість та жвавість – будь-яку скучну справу вони готові перетворити у власну забаву. Вони люблять допомагати, брати участь у всьому і бути поруч зі своїм господарем, до якого вони тісно прив’язані. Такси невтомні вигадники і знайдуть нове заняття дуже швидко, якщо їх залишити без діла. Тому цій породі потрібна якась ціль і заняття. Без них, вони будуть нудьгувати, можуть почати гризти чи рити землю.

Мисливське походження також зробило з такс чудових сторожових псів – вони розумні, пильні, насторожені до незнайомців і дуже голосисті. Навіть більше чим можна очікувати, дивлячись на їхній невеликий розмір. І водночас вони активні і можуть переслідувати дітей чи інших тварин, які бігають. 

Водночас крім всіх мисливських та інших якостей, такси чудово проявляють себе в родині,  оскільки значну частину своєї історії слугували як сімейні собаки-компаньйони. Вони обожнюють свою сім’ї, проводити час з нею та розважати всіх. Вони не переносять самотність та залишатись вдома на самоті. 

Виховання такси

Як ми вже згадували вище, через мисливські навички та властивий їм грайливий і пустотливий дух, такси мають власний характер та часом вперті, тому їх виховання може бути не простою справою.

Такси розумні і кмітливі за своєю природою і звиклі виконувати свою роботу, в минулому мисливську, за вказівками свого господаря. Але при цьому вони проявляли себе як незалежні мисливці і діяли на власний розсуд залежно від ситуації – звідси і мають наполегливий, незалежний в своїх діях і впертий характер. Водночас такси люблять служити господарю – задовольняли успішними полюваннями в минулому і отримували за це винагороду і похвалу.

В сучасному житті ця їхня риса не зникла і вони так само люблять служити і отримувати похвалу і винагороду від господаря. Тому найкращих результатів у навчанні такс можна досягти завдяки тренуванням на основі похвали та винагороди. Вони досить чутливі і погано реагують на жорсткі команди, примушення або покарання. Тому у вихованні такси потрібно не змушувати їх до виконання вправи, коли вони того не хочуть, а міксувати тренування з іграми, але продовжувати регулярні заняття.

Також іноді вам може здаватись, що вони не хочуть виконувати команди чи просто ігнорують вас. Але насправді, їхня мисливська природа і здатність залишатися зосередженим на здобичі, або в теперішній час на більш цікавому предметі, чим вправи, може відволікати їх від тренувань. Тому наполегливість і терпеливість у тренуваннях необхідна і господарю.

дресирування такси

В результаті, незважаючи на незалежний та впертий характер, з правильним підходом у навчанні такси чудово проявляють себе на тренуваннях слухняності, спритності, польових випробуваннях та інших вправах.

Як і кожна собака, цуценята такси потребують ранньої соціалізації у віці до 6 місяців – знайомство з вигулом, новими людьми і іншими тваринами. Соціалізація допоможе вашому улюбленцю вирости впевненим в незнайомих місцях і ситуаціях, і доброзичливим з іншими тваринами та людьми.

Харчування

Дуже важливо, слідкувати, щоб ваша такса не мала зайвої ваги. Крім впливу на суглоби та серцево-судинну систему, при зайвій вазі посилюється навантаження на довгу спину такси, що може призвести до розриву дисків.
Такси полюбляють попоїсти, тому не йдіть у них на поводі і годуйте лише рекомендованою кількість корму. Уникайте варених кісток та продуктів з високим вмістом жиру у харчуванні вашого улюбленця.

Активність

Такси не створені для бігу на відстань, стрибків або напруженого плавання, через короткі лапи, але в інших активностях ці невтомні собаки – готові на все.

Вони, як правило, активні у приміщенні і не будуть цілий день лежати на своєму лежаку. Такси люблять гуляти і бути зайнятим чимось. Пару щоденних прогулянок з іграми та тренуваннями, сукупною тривалістю мінімум година на день, необхідні їм як для розумового, так і фізичного розвитку і допоможуть їм бути у формі.

тренування такси

Але вдома чи на тренуваннях слідкуйте, щоб вихованець не запригував чи спригував з підвищень, адже через свою довгу спину такси сприйнятливі до розриву (грижі) дисків у спині, що може призвести до часткового або повного паралічу.

Крім того, обов’язково слідкуйте за нормою ваги у вашої такси, адже зайва вага може травмувати їм спину.

Догляд за таксою

Такси – це чудова порода для тих для мешканців квартир через свої невеликі розміри та простоту догляду.
Такси не схильні до линяння, і майже не мають запаху. Короткошерсних такс достатньо розчісувати щотижня, а довгошерсті та жорсткошерсті такси мають гладке, злегка хвилясте волосся, яке потребує розчісування щодня, щоб запобігти сплутуванню, особливо навколо вух і особливо довгошерстні.

Крім цього, в регулярному догляді за вашою таксою не забувайте підстригати їм нігті кожен місяць. Також їм потрібно протирати вуха і слідкувати за ними та очима.

Для всіх видів такс вам потрібно звернути особливу увагу на їх обвислі вуха, які можуть бути місцем розмноження грибка, бактерій та кліщів. Змочіть ватний диск засобом для чищення вух, рекомендованим вашим ветеринаром, і протирайте вуха щотижня. Не заходьте глибше, ніж перший кісточок пальця, і ніколи не вставляйте ватяну паличку у вухо собаці.

Чистіть зуби принаймні два-три рази на тиждень – краще щодня – для видалення зубного каменю та бактерій. Почніть регулярний догляд та огляди, коли ваше цуценя ще маленьке, щоб він звик до цього.

такса цуценя

Діти та інші домашні тварини і такси

Такси добре ладять з дітьми і залюбки граються з ними та пустують. Але важливо завжди контролювати поводження дітей з таксами, особливо цуценям, оскільки через продовгувасту тілобудову і любов дітей піднімати собак і впускати, такса може бути легко травмована. 

Тому обов’язково навчіть дітей, як поводити себе з собаками та завжди контролюйте будь-яку взаємодію між собаками та маленькими дітьми, щоб запобігти травмуванню обох. Не залишайте їх без нагляду самих. 

Такси добре уживаються з іншими домашніми улюбленцями, особливо якщо вони познайомилися з ними ще бувши цуценям. Вони сміливі і допитливі, тому цілком можуть стати найкращими друзями з будь-яким іншим домашнім улюбленцем при умові знайомства обох в малому віці. 

відношення такс з іншими тваринами та дітьми

Здоров’я та поширені захворювання серед такс

Як правило, такси – здорова порода і може прожити від 12 до 16 років при належному догляді, харчуванні і достатній кількості фізичних вправ.

Як і більшість собак з опущеними вухами, такси можуть заразитися вушними інфекціями, якщо їх вуха не утримуються в чистоті.

Але важливо знати про досить поширені хвороби серед породи такс, щоб уникнути їх появи.

Захворювання міжхребцевих дисків (IVDD)

Через подовгувасту тілобудову такси особливо схильні до проблем зі спиною. Такі захворювання найчастіше можуть бути спадковими або внаслідок травми через неправильний рух – стрибок на чи падіння з меблів чи сходів, або надто активний біг. Симптомами можуть бути складність в русі задніми ногами, чи навіть параліч, а іноді і втрату контролю кишечника та сечового міхура.
Лікування може полягати в обмеженні активності, курсу протизапальних препаратів і в деяких випадках операцією з видалення дисків, що навіть може призвести до інвалідності тварини. Часто при такому захворюванні допомагають заняття з мануальними терапевтами та реабілітологами, які мають досвід роботи з собаками.
Тому надважливо завжди слідкувати за активністю вашої такси, особливо під час тренувань, і підтримувати спину такси, тримаючи її. А також слідкувати, коли вони граються з дітьми, щоб їх не пошкодили, піднімаючи.

Епілепсія

Такси іноді схильні до нападів епілепсії – генетичного стану чи іноді спричиненого в результаті травми, що викликає судоми м’язів тіла. У більшості випадків епілепсію можна контролювати за допомогою ліків і навіть позбутись нападів.

Прогресуюча атрофія сітківки (PRA)

Це поширене серед різних порід дегенеративне захворювання очей, яке викликає сліпоту від втрати фоторецепторів на задній частині ока. Найчастіше захворювання зустрічається серед собак старшого віку. І загалом собаки добре адаптуються навіть при втраті зору за рахунок інших органів чуттів.
Але прогресуюча атрофія сітківки може не мати ніяких симптомів роками до того, як собака виявить будь-які ознаки сліпоти, коли лікування вже буде складнішим. Тому важливо при виборі цуценяти такси перевірити у заводчика наявність негативного ДНК-тесту на PRA батьків цуценяти.

Шлунково-дилатаційна вульва (GDV)

Захворювання також назване як роздуття або перекручення шлунку і може загрожувати життю. Хоча це захворювання найчастіше вражає великих собак, як у випадку акіт, але такси також схильні до нього через їхню глибоку грудну клітку.
Шлунково-дилатаційна вульва виникає, коли шлунок роздутий газом або повітрям, а потім скручується.
Первинними ознаками можуть бути здуття живота, слинявість, слабкість, прискорений пульс. Собака не може відригувати або блювати, щоб позбутися зайвого повітря в шлунку. Далі це утруднює кровопостачання крові до серця і, в свою чергу, різко знижує артеріальний тиск, що викликає гіпоталамічний шок у собаки. В такому стані потрібна негайна медична допомога – промивання шлунку, проколювання черевної стінки та препарати, які стимулюють перистальтику, щоб позбутися зайвого повітрі в порожнині шлунку.
Тому вкрай необхідно при появі перших симптомів негайно звертутись до ветеринара.
Але ще краще уникати здуття живота, розділяючи прийоми їжі вашої такси на 2 невеликі прийоми, а також обмеження активностей відразу після прийому їжі.

Хвороба Кушинга (гіперадренокортицизм)

Це захворювання ендокриннологічної системи, спричинене надлишковим виробленням гормону кортизолу через порушення в гіпофізі (який контролює його вироблення) або наднирковій залозі (яка його виробляє), або через інші стани.
Найпоширенішими ознаками є надмірна жага та сечовипускання, підвищений апетит, слабкість м’язів, наприклад, провисання живота. Лікування може полягати в консервативному чи оперативному – видалення залози чи пухлини, якщо стан складний, проте частіше лікування ліками є ефективним.

Цукровий діабет

Такси іноді страждають на діабет, особливо якщо вони мають надмірну вагу. Ознаки включають надмірне сечовипускання, спрагу та підвищений апетит. Захворювання можна лікувати за допомогою дієти та щоденних ін’єкцій інсуліну. Але найкраще запобігти захворюванню завдяки правильному харчуванню та регулярним фізичним активностям.

довгошерстна такса

Такси – видатні мисливці та сторожі в своєму минулому зберегли більшість навичок і до сьогодні. Вони кмітливі, сміливі, наполегливі, вперті та йдуть до кінця в своїх діях. Разом з тим грайливість, пустотливість та допитливість є їхньою “родзинкою” і невід’ємними особливостями. Але головне, незважаючи, що такси – це великі особистості і мисливці, вони, перш за все віддані компаньйони своєму господарю та родині готові віддано служити все життя, та готові на все, щоб побільше часу проводити з ними.

Джерела статті:

 • матеріали Американського Кінологічного Клубу (American Kennel Club)
 • Dachshund and Dachshunds: Dachshund Total Guide Dachshund: From Dachshund, Сюзен Сабен
 • Dachshunds For Dummies, Ів Адамсон.

Зображення статті: Pixabay, Freepik, Unplash