Породи Собак

Сибірський хаскі: як їздова порода стала сімейною та чому вона не для всіх

Сибірський хаскі – розумна і активна, їздова порода собак, походженням з Сибіру, з яскравою зовнішністю. Хаскі з їздової породи перетворилася в люблячу та віддану сімейну породу, але, при цьому, не втратили свого природного темпераменту та незалежного характеру. Яскрава зовнішність хаскі, зробили породу досить популярною у світі. Проте часто через не обізнаність з характером породи і не готовності власників до реального характеру, хаскі, порода стала, на жаль, частою породою в притулках, від якої відмовлялися невідповідальні власники. Тож розгляньмо характер і особливості сибирського хаскі, і чи дійсно ви готові бути господарем такої породи.

особливості породи сибиріський хаскі

Особливості породи сибірський хаскі

 • Розроблені як їздова порода собак, родом з Сибіру
 • Чудово адаптувалися до ролі сімейної собаки
 • Високоактивні та енергійні
 • Соціальні, привітні та дружні
 • Незалежні, горді, вперті
 • Розумні, кмітливі та пильні
 • Мають високу схильність до переслідування всього, що рухається, та втікати
 • Поширені назви: хаскі, сибеси, сиби.

Фізичні особливості

 • Належать до робочої групи собак 
 • Середня тривалість життя від 11-15 років
 • Порода середнього розміру
 • Середня висота – 51-56 см у самок, 53-60 см – у самців
 • Середня вага – 16-23 кг у самок, 20-27 кг – у самців
 • Поширені кольори шерсті: білий, чорний, чорно-коричневий, сірий, соболиний, коричневий, бежевий
 • Мають мигдалеподібні очі, які можуть бути коричневими або блакитними, іноді по одному з кожного з них, і передають гострий, але привітний і навіть пустотливий вираз
 • Линяють приблизно 2 рази на рік.

Історія породи сибірський хаскі

За однією з історій, сибірський хаскі вперше з’явився серед племені сибірських кочівників – чукчів, які цінували цю породу як відмінну гончу собаку та компаньйона і навіть няньку дітей. Коли саме це сталося і порода вперше виникла достеменно невідомо, проте ДНК тести породи підтверджують, що вони є однією з найдавніших порід собак.

Вже в 1908 році сибірські хаскі були завезені на Аляску для роботи як їздові собаки під час золотої лихоманки та участі в собачих перегонах. Так порода скоро стала відома завдяки своїм перемогам в перегонах, а також участі All-Alaska Sweepstakes – 408-мильними перегонами на собачих упряжках.

Записи свідчать про те, що останній сибірський хаскі був вивезений із Сибіру в 1930 році, коли радянський уряд закрив кордони. За той час порода стала популярною в США та Канаді. Хоча вони дещо змінилися від своїх предків – корінних сибірських їздових собак, водночас покращили деякі риси як сімейної породи, проте все ж збергігають багато чудових своїх природних якостей.

Тоді ж у 1930 році сибірський хаскі був визнаний як робоча порода Американським кінологічним клубом і в 1938 році – Канадським кінологічним клубом, а офіційний клуб сибирських хаскі Америки був заснований в 1938 році. Підсумовуючи, Міжнародна класифікація порід собак (International Canine Federation) визнала породу як представника групи шпиців та примітивних порід у 1966 році.

сибірські хаскі біжать в упряжці

Особливості характеру хаскі

Сибірський хаскі – розумні, енергійні, дружні та доброзичливі. Водночас вони вперті, вибагливі, з власним характером, незалежністю і гідністю.
Виведені як в’ючні собаки, вони чудово себе почувають серед людей і розкриваються як віддана та любляча сімейна порода. Крім того, вони, за звичай, добре ладнають з іншими собаками.
Хаскі, за своєю природою, привітні, дружні та товариські, що робить їх не найкращими сторожовими собаками, адже вони люблять людей. Вони прив’язані до своїх людей і не переносять самотність, тому залишати їх наодинці надовго не варто.

Сибірський хаскі – розумні, кмітливі та дійсно з пронизливим розумом. Вони тонко відчувають емоції людей чи ситуації навколо, швидко реагують та активні. Порода хаскі грайлива, допитлива і спостережлива. Проте хаскі вперті, незалежні, з власним характером та гордістю. Вміють наполягати на своєму, ігноруючи власника, та ображатися коли щось йде не так, як вони б того хотіли, проявляючи свій характер.

Кмітливість хаскі може проявлятися і в їхньому вмінні обійти команду господаря і зробити по-своєму, або ж вигадати собі якусь цікаву справу. Вони не надто прагнуть догодити своїм власникам і можуть бути складними в дресируванні. Тому майбутнім власникам, які хочуть завести собаку вперше і мають не багато знань або боязким людям порода може виявитися складною у вихованні. Хаскі будуть чудовим вихованцем для впевнених, досвідчених власників собак. А також для тих, хто готовий навчатися разом з собакою, і бути терпеливим та послідовним у вихованні.

сибірсський хаскі особливості характеру

Сибірські хаскі дуже соціальні, і насолоджуються компанією своїх людей і добре взаємодіють з іншими собаками. Через це вони не переносять самотність на довго і їм буде складно залишатися одним цілий день. Попри своє почуття незалежності, у родині ж хаскі тісно прив’язуються до своїх людей та будуть відданими вихованцями.

Хаскі обожнюють бігати, наздоганяти та переслідувати все, що рухається, як тварин, так і людей, чи транспорт. Тому їх потрібно відучувати від такої звички і тримати на повідцю. Крім цього, хаскі відомі своєю звичкою втікати, коли почують чи побачать щось цікавіше. Тому, залишаючи їх в дворі, потрібно впевнитися, що собака не матиме можливості втікти. Також хаскі люблять копати і можуть з легкістю перекопати весь двір, тому простіше чим відучити собаку від цієї природньої звички, навчити його копати тільки в дозволених місцях.
Ще однією звичкою породи хаскі, яка вирізняє їх від інших, є часте виття чи завивання або так звані співи. Хоча при цьому вони не голосні і гавкання хаскі ви рідко коли почуєте.

Виховання

Як ми згадували, хаскі – розумні, кмітливі, вперті та, іноді, з виключним вмінням схитрувати, щоб знехтувати командою господаря і зробити по-своєму.
Як і всі породи, хаскі потребують навчання слухняності, що іноді може бути не простим завданням з властивою їм впертістю та гідністю.
Тому у їхньому вихованні дуже важливо запастися терпінням, впевненістю та послідовністю у заняттях. Також варто будувати заняття з різними вправами і в різній послідовності, щоб підтримувати зацікавленість вашого улюбленця. А також на початку робити заняття по 10-15 хвилин поступово збільшуючи тривалість з короткими перервами по 2-3 хвилини на гру та чергуючи вправи для підтримки інтересу.

сибірський хаскі особливості

Найкраще у віці від 3 місяців почати ранню соціалізацію вашого цуценяти та поступово базове навчання слухняності. Так, ваший хаскі виросте впевненим в собі, соціальним та всебічно розвиненим собакою з гарними соціальними навичками.

Активність хаскі

Сибіряки – високоактивні, спортивні собаки, які потребують багато активностей та вправ до 1.5-2 годин на день. Це робоча порода, звикла до годин їзди в упряжці, яка щаслива, коли має виконувати якусь справу. Тому важливо займати їх як фізичними так і розумовими вправами, які не тільки розвиватимуть собаку, а і зміцнюватимуть зв’язок між вами.
З фізичник активностей, крім їзди в упряжці, хаскі буде чудовим компаньйоном для бігу, прогулянок, собачого спорту як аджиліті.

Без активностей хаскі будуть нудьгувати і можуть мати деструктивну поведінку. І якщо їх залишити вдома самих надовго, ваший хаскі може пошкодити меблі і будинок.
Якщо ж ви живете в приватному будинку з двором, то будьте готовим, що ваший хаскі може копати, що вони надзвичайно люблять робити.

грайливість та жвавість хаскі

Догляд

Cибирські хаскі від природи чудово слідкують за своєю чистотою, з незначним собачим запахом, часто менш помітним чим у інших порід собак.
З регулярного догляду їм потрібне щотижневе розчісування шерсті. Воно допомагає підтримувати шерсть і шкіру в хорошому стані.
Як і багато довгошерстих порід, сибірські хаскі мають подвійну шерсть це – підшерсток і верхня шерсть. Підшерсток линяє двічі на рік, і важливо постійно «згрібати» стару шерсть гребінцем, уникаючи сплутування шерсті. Частіше линька відбувається, якщо ви живете в теплому кліматі, і триває приблизно три тижні.
Не виключенням у догляді хаскі є догляд за нігтями, які потрібно підстригати, якщо вони не зчісуються природньо, щоб уникнути проблем зі стопою. Найкраще стригти нігті після купання, чи зробити невелике купання лап, щоб розм’якшити нігті, і тоді вони будуть легко підстригатися.
Також важливо, чистити зуби хаскі, як і іншим породам, принаймні два-три рази на тиждень, щоб видалити накопичений зубний камінь і бактерії. Щоденне чищення зубів ще краще, якщо ви хочете запобігти захворюванням ясен і неприємному запаху з рота.

Також важливим з регулярного догляду вашого улюбленця є перевірка і очищення вух на наявність почервоніння або поганого запаху, що може свідчити про інфекцію. Протирайте зовнішнє вухо, не зачіпаючи слуховий прохід, ватним диском, змоченим водою чи засобом для очищення вух зі збалансованим рН, щоб запобігти інфекціям.

Важливою породаю в догляді за за вашою собакаю є почати привчати його чи її до догляду чи перевірок змалку, коли вони ще щенята. Так вони звикнуть до торкань та перевірок ще з малого віку.

хаскі та можливі аспекти здоров'я

Відносини хаскі з іншими тваринами та дітьми

Сибірські хаскі, звиклі працювати в команді, не агресивні і зазвичай добре живуть у будинках з кількома собаками. З котами вони також не агресивні, проте можуть їх наздоганяти, якщо їх не відучити від цього.
Хаскі добре спілкуються з дітьми і стануть найкращими друзями, адже як і малі діти, вони грайливі і вигадливі. Проте нав’язлива увага дітей, може бути надто надокучливою для них і ігри та увага може набриднути їм. Але в будь-якому разі дітей ніколи не можна залишати наодинці з собакою будь-якою породи, контролювати їхню взаємодію та обов’язково пояснити як можна поводитися з собаками.

джек-рассел-тер'єр і відношення з іншими тваринами

Здоров’я та можливі проблеми

На щастя, сибірський хаскі є здоровою породою, але, як і всі породи, вони схильні до певних захворювань. Тому важливо знати про них, якщо ви розглядаєте цю породу, чи вже маєте улюбленця, щоб уникнути можливих хвороб.

Катаракта

Катаракта – це захворювання очей, яке іноді зустрічається в хаскі. Хвороба призводить до помутніння кришталика ока і так званого “каламутного вигляду”, яке спричиняє труднощі з баченням. Очі собаки будуть мати каламутний вигляд. Катаракта зазвичай виникає в літньому віці, і іноді її можна вилікувати хірургічним шляхом, щоб відновити зір собаки.

Дистрофія рогівки

Дисторофія рогівки – це ще одне досить поширене серед хаскі очне захворювання, яке вражає рогівку або зовнішню прозору частину очного яблука. Захворювання спричиняє помутніння ока, яке викликається скупченням ліпідів у рогівці. Зазвичай хвороба зустрічається у молодих собак і вражає більше самок. На сьогодні лікування захворювання немає, але в більшості випадків воно не впливає на стан зору.

Прогресуюча атрофія сітківки

Прогресуюча атрофія сітківки (або PRA) – це ще одне дегенеративне захворювання очей, яке призводить до втрати фоторецепторів в задній частині ока і викликає погіршення зору та сліпоту через це. На жаль, зовні часто захворювання можна виявити, коли воно вже прогресувало і стан зору почав погіршуватися. Насправді атрофію сітківки можна виявити за роки до того, як з’являться будь-які ознаки у собаки, тільки на прийомі у офтальмолога та пройшовши спеціальну сертифікацію.
Так як ця хвороба спадкова, заводчикам заборонено розводити собак з цим захворюванням, і вони зобов’язані щорічно здавати тест на підтвердження його відсутності у вихованців, які потенційно будуть розводитися.

Також серед хаскі іноді зустрічається дисплазія кульшового суглобу (яка досить поширена і серед інших порлд і про яку можете почитати детальніше тут), дисплазія ліктьового суглоба, гіпотиреоз щитоподібної залози (або її зменшена функція) та хворобіа фон Віллебранда.

Тому обираючи цуценя хаскі, переконайтеся, що заводчик може надати тести на здоров’я батьків цуценяти, які підтверджують відсутність захворювань:

 • Тест на оцінку стегон
 • Тест на оцінку офтальмолога.
цуценя хаскі

Сибірський хаскі –  чудова сімейна порода, з унікальним темпераментом та характером, в якому поєдналися риси робочої їздової породи та чуйної сімейної породи. Розумні та незалежні, вони водночас доброзичливі, віддані та люблячі в родині. Знайшовши правильний підхід до свого хаскі, ви будете впевнені, що це найкращий та найвірніший ваший друг. 

Джерела статті: матеріали Британського та Американського кінологічних клубів.

Джерела фото: Pixabay, Pexels.