Породи Собак

Німецька Вівчарка: Походження, Види та Особливості

Німецька вівчарка – одна з найпопулярніших порід у світі, відома своїм надзвичайним розумом, вірністю, охоронними якостями та універсальністю. Спочатку виведена для випасання та охорони худоби, ця порода плавно перейшла і відмінно проявила себе у різних ролях – від служби в поліції, роботи як собака-терапевт, до відданих і люблячих домашніх улюбленців. І далі в статті ми розглянемо походження породи та особливості характеру німецької вівчарки та яким власникам вона підходить.

Особливості німецької вівчарки

 • Відносяться до першої вівчарської групи порід собак з основним призначенням для випасання та захисту овець чи худоби
 • Швидко навчаються та чудово піддаються дресируванню завдяки гострому розуму
 • Здібні як службові, пошуково-рятувальні собаки, собаки-терапевти, поводирі, охоронці, захисники, не обмежуючись цим переліком.

Фізичні характеристики

 • Відносяться до собак великого розміру
 • Мають м’язисте та атлетичне тіло з дещо подовженою статурою
 • Подвійна шерсть з підшерстком, яка може бути короткою або довгою.
 • Поширені кольори – чорно-підпалий, соболиний, повністю чорний і білий
 • Середня вага у самців – від 30 до 40 кг та у самиць – від 22 до 32 кг
 • Середня висота – від 60 до 65 см в холці у самців, і висота від 55 до 60 см в холці у самиць.

Походження породи німецької вівчарки

Порода німецької вівчарки виникла в Німеччині в кінці 19-го століття, де їх спочатку розводили в якості пастухів і цінували за ці навички та їхній інтелект.

Селекціонер Макс фон Стефаніц, колишній кавалерійський офіцер та заводчик, мав за мету розробити робочу собаку, яка була б розумною, здібною та універсальною, щоб виконувати різноманітні завдання, як пастуша служба та охорона овець.

Порода була офіційно визнана в 1899 році. У 1899 році на виставці собак, де Фон Стефаніц захопився розумом та красою собаки на прізвисько Гектор Лінксрейн. Він викупив його, перейменувавши його в Horand von Grafrath, і зареєстрував його офіційно як першу собаку породи німецької вівчарки. Саме ця собака стала першою зареєстрованою німецькою вівчаркою та поклала початок офіційному визнанню породи і розвитку родоводу породи по світу.

Завдяки своїм знанням здобутим навчанням у ветеринарному коледжі, англійським технікам розведення порід, ретельному відбору фон Стефаніцу та іншим заводчикам вдалося удосконалити необхідні риси в німецькій вівчарці, яку ми знаємо сьогодні.

Основним предками сучасної породи німецької вівчарки були:

 • Тюрінгські вівчарки – одні з найперших німецьких вівчарок, які цінувалися за свій гострий інтелект і сторожові інстинкти. Їхнє гостре чуття та здатність працювати в різних умовах заклали основоположну рису універсальності німецької вівчарки.
 • Вюртемберзькі вівчарки – собаки, відомі своєю сильною трудовою етикою та пастушими навичками, сприяли витривалості та стійкості німецької вівчарки. Їхня фізична та розумова витривалість була ключовою у формуванні здатності породи до суворої роботи, і передалася німецькій вівчарці також.
 • Швабські службові собаки – відомі своїм міцним здоров’ям і адаптивністю, охоронними та захисними якостями, які вважалися важливими для робочої собаки.Включення цієї породи та її рис при селекціонуванні допомогло посилити захисні інстинкти та відданість німецької вівчарки.
походження німецької вівчарки

Види німецької вівчарки

Виділяють наступні типу німецьких вівчарок, відповідно до їхній історичних ліній розведення та країн, де їх розводили:

Західнонімецька вівчарка

 • Відомі як робочі лінії собак з високим больовим порогом, високим рівнем енергії та здатністю до охорони та здобичі.
 • Вимагають фізичної та розумової стимуляції, щоб уникнути деструктивної поведінки через високу робочі якості.
 • Трохи менші за американських чи європейських вівчарок шоу-ліній, зазвичай з змішаним забарвленням (соболиний, чорний і рудий, або соболиний і чорний).
Характер німецької вівчарки

Східнонімецька німецька вівчарка

 • Також робоча лінія собак. Їм притаманна відмінна витривалість і зосередженість, що робить їх ідеальними охоронними собаками та робочими собаками з здатністю до здобичі.
 • Відомі своєю працездатністю та відданістю і потребують так само значну кількість занять та роботи.
 • Зазвичай темнішого забарвлення; деякі особини можуть бути лагідними і доброзичливими, але потребують пильного тренування.

Чеська німецька вівчарка

 • Ще одна робоча ліня собак. Мають високою витривалістю та спритністю. Історично ці собаки також мали сильну здатність до здобичі, але з роками, ця ознака менше розвивалася, що робить їх більш адаптивними до сімейного життя.
 • Потребує належного тренування та достатньої розумової та фізичної стимуляції для підтримки темпераменту та поведінки.
 • Собаки цього виду, за звичай, менших розмірів зі стрункішою статурою.

Європейська німецька вівчарка

 • Шоу лінія собак. Не така орієнтована на здобич, що робить її ідеальною сімейною собакою з гарним темпераментом.
 • Але так само потребує проходження навчання та тренувань.
 • Пряміша спина в порівнянні з американськими німецькими вівчарками, що потенційно знижує ризик дисплазії тазостегнових і ліктьових суглобів.

Американська німецька вівчарка

 • Шоу лінія собак. Також будуть чудовою сімейною собакою з відмінними охоронними якостями.
 • Естетично привабливе тіло з елегантними рухами; коротші голови та морди, похила хода, легші, але міцної статури.
 • Зазвичай зустрічається в різних кольорах, включаючи чорний і рудий, соболиний, двоколірний, чорний, чорний і червоний, чорний і кремовий, сталевий синій, сірий, панда, білий і печінковий.

Також виділяють наступні типи німецьких вівчарок за типом шерсті:

Довгошерста німецька вівчарка

Має довшою шерстю порівняно з типовою короткошерстою різновидом.
Їх довше хутро м’якше і потребує більшого догляду. Але немає підшерстя, типового для короткошерстих, що робить їх менш пристосованими для екстремальних погодних умов.

довгошерстна німецька вівчарка

Короткошерста німецька вівчарка

Це найпоширеніший тип пальта німецької вівчарки з густою короткою шерстю та тонкішим, проте густим підшерстям. Цей ти пальта називається подвійним, завдяки чому добре підходить для різних кліматичних умов.

Німецька вівчарка з “кольоровою сідлоподібною” спиною

Характеризується характерними «сідлоподібними» мітками на спині, зазвичай чорними, на коричневому або кремовій шерсті. Таке забарвлення є також одним з найбільш відомих для породи.

Чорна німецька вівчарка

З повністю чорним довго шерстним пальто, що вважається рідкісним, завдяки рецесивному гену.

Чорна німецька вівчарка

Чорна короткошерста німецька вівчарка

Поєднує риси чорної німецької вівчарки та різновиди короткошерстої. Має суцільну чорну шерсть, коротку та густу.

Біла німецька вівчарка

Має яскраву білу шерсть завдяки особливому гену. Проте вона не визнається всіма кінологічними клубами як стандартне забарвлення.

Кожен тип має свій унікальний набір характеристик і естетичних якостей, хоча всі вони поділяють інтелект, лояльність і універсальність, якими відомі німецькі вівчарки.

Характер німецької вівчарки

Порода німецької вівчарки цінується за її чудовий характер і відмінні риси, які поєднують собі інтелект, надійність, сміливість та універсальність, що відрізняє її від інших порід.

З врівноваженим, стабільним темпераментом, спокійні і водночас грайливі та енергійні, німецькі вівчарки підійдуть як для активних господарів, різної служби, так і для сімей з дітьми. Вони, відомі своєю відданістю та захисними інстинктами, служать надійними компаньйонами, відмінно виконуючи різноманітні ролі від домашніх улюбленців до службових і робочих собак.

Їхнє сильне бажання працювати, в поєднанні з гострим розумом, врівноваженим і впевненим темпераментом робить їх ідеальним вибором для багатьох дисциплін, включаючи пошуково-рятувальну та роботу в поліції, допомогу людям з обмеженими можливостями.

Навіть їхній зовнішній вигляд передає їх характер та темперамент – м’язисті та спритні, з благородною поставою та гострим, пильним виразом обличчя, що відображає їх уважний і відданий характер. Але незважаючи, на робочу сутність та суворий вигляд, німецькі вівчарки чуйні та люблячі в родині та з господарем.

Одним словом, німецькі вівчарки повністю втілюють якості одної з найбільш універсальної та відданої породи.

догляд за німецькоїю вівчарки

Виховання

Виховання та правильна взаємодія з німецькою вівчаркою вимагає достатньої уваги від власника, послідовності та розуміння її розумної та чуйної природи. Порода розкривається, коли має достатньо можливостей проявити свій розум, допитливість та бажання вчитися. Завдяки позитивним методам підкріплення, таким як похвала господаря, частування та гра для заохочення до бажаної поведінки, вівчарки будуть готові працювати на повну.
Дуже важливо розпочати соціалізацію цуценяти рано, щоб вони знайомилися з різними людьми, середовищами та ситуаціями. Це допоможе їм виростити всебічно розвиненою та впевненою дорослою собакою.
Крім того, німецькі вівчарки потребують щоденної розумової стимуляції та фізичних вправ, щоб підтримувати їхню активність і запобігати поведінці, спричиненій нудьгою чи надлишком енергії. Включення тренувань у гру та вправи не тільки зміцнює їхні навички, але й поглиблює зв’язок між собакою та вами. Пам’ятайте, що лояльність і розум німецької вівчарки приносять їй задоволення від навчання, якщо до неї ставляться з любов’ю, повагою та розумінням.

Активність німецької вівчарки

Німецька вівчарка – це порода з високим рівнем активності, яка процвітає в залученості та цілеспрямованих завданнях. Вони досягають успіху в заняттях, які кидають виклик як розуму, так і тілу, наприклад тренуванням слухняності, курсам спритності та вправам на стеження. Завдяки своєму пастушому минулому вони також люблять ігри, які передбачають погоню та повернення, що робить їх ідеальними компаньйонами для активних пригод на природі.

Регулярні інтенсивні фізичні вправи необхідні для їх гарного самопочуття, допомагають запобігти нудьзі та поведінковим проблемам. Незалежно від того, чи це довгий похід, гра в апорт чи участь у собачих видах спорту, німецькі вівчарки є охочими учасниками, демонструючи свою універсальність і витривалість. Залучення їх до таких занять не тільки підтримує їхню фізичну форму, але й забезпечує розумову стимуляцію, якої вони жадають, роблячи їх щасливішими та врівноваженими домашніми тваринами.

Активність німецької вівчарки

Догляд

Німецька вівчарка має густу, подвійну шерсть довжиною приблизно 3-6 см, яка складається з щільного підшерстка та зовнішньої шерсті. Шерсть трохи довша на шиї, утворюючи так званий “комір”, а також на задніх ногах та хвості.

Німецька вівчарка линяє помірно протягом всього року, з більш вираженим линянням навесні та восени. В ці періоди потрібно ретельно розчісувати собаку, вичісуючи шерсть, що випадає. В періоди не активної линьки, рекомендовано розчісування хоча б один або два рази щотижня, а за потреби і частіше.
Купати собаку потрібно за необхідністю, в середньому один раз на місяць чи півтора. Частіше купати собаку не варто, лише за необхідністю, оскільки це може призвести до захворювань шкіри.

Також, регулярно – раз на 2-3 тижні, очищуйте вуха серветкою, змоченою теплою водою або спеціальним розчином, щоб уникнути можливих інфекцій.

Ще одним важливим елементом догляду за собакою є чищення зубів.Чистіть зуби вівчарки регулярно, щоденно, чи хоча б два-три рази на тиждень, щоб видалити зубний камінь і бактерії.

Регулярно підстригайте кігті – за звичай собака не зношує їх природно повністю, і вони потребують вкорочення. Занадто довгі кігті можуть спричинити деформації лапи та незручність при ходьбі, тому ця частина догляду дуже важлива.

Під час процедур догляду перевіряйте, чи немає на шкірі, в носі, роті, очах і на стопах ранок, висипань або ознак інфекції, таких як почервоніння, чутливість або запалення. Щотижневий огляд допоможе вам вчасно виявити потенційні проблеми зі здоров’ям.

Привчайте німецьку вівчарку до такого догляду з раннього віку і тоді це не буде проблемою в їхньому дорослому віці. Зробіть грумінг позитивним досвідом, наповненим похвалою та нагородами, і це забезпечить легке проведення і інших ветеринарних оглядів та процедур, коли собака виросте.

німецька вівчарка

Відносини з іншими тваринами та у сім’ї

Німецькі вівчарки відомі своєю глибокою вірністю та захисним характером по відношенню до своєї родини, що робить їх чудовими компаньйонами в будинках з дітьми та іншими тваринами.
Зі старшими дітьми німецькі вівчарки зазвичай є чудовими товаришами, оскільки вони енергійні та люблять гратися. Проте через свій великий розмір та силу, їхнє спілкування з малими дітьми краще обмежити і тримати під наглядом, щоб уникнути випадкових травм.

Більшість вівчарок добре ладнають з іншими собаками та домашніми тваринами, особливо якщо вони росли разом змалку. Проте вони можуть бути захисними та недовірливими до незнайомих собак і людей.
При належній соціалізації з молодого віку німецькі вівчарки також можуть добре ладити з іншими домашніми тваринами, включаючи собак і котів, ставлячись до них як до частини своєї зграї.

цуценя німецької вівчарки

Поширені проблеми зі здоров’ям у німецької вівчарки

Німецькі вівчарки, як і будь-яка інша порода, мають певні проблеми зі здоров’ям. Проте ваша обізнаність про них як власника і профілактичний догляд можуть значно вплинути на якість їхнього життя.

Дисплазія кульшового та ліктьового суглобів

Це спадкові захворювання, що полягають у зміщенню кульшового або ліктьового суглоба з його правильної позиції і не щільному приляганні з стегновою чи ліктьовою кісткою. Це викликає біль, кульгавості та артриту, але на початку розвитку може і не проявлятися. Профілактика включає правильну практику розведення, підтримку здорової ваги для зменшення навантаження на суглоби та регулярні вправи для зміцнення опорних м’язів.

Дегенеративна мієлопатія

Це прогресуючий неврологічний розлад, який вражає, за звичай, літніх німецьких вівчарок, що призводить до паралічу. Профілактика є складною, оскільки це генетично успадковане захворювання, але генетичне тестування перед розведенням може зменшити захворюваність.

Розширення шлунка або заворот шлунку

Небезпечний для життя стан, коли шлунок розширюється газами та звивається. Профілактика включає в себе менші та частіші прийоми їжі та уникнення інтенсивних фізичних вправ під час годування, щоб мінімізувати ризик.

Екзокринна недостатність підшлункової залози

Це захворювання, коли підшлункова залоза не виробляє достатньо травних ферментів, що призводить до недоїдання. Профілактика включає ранню діагностику та постійне лікування із замісною ферментною терапією, яка може ефективно контролювати стан тварини.

Алергія

Німецькі вівчарки схильні до різних алергій, починаючи від харчових і закінчуючи алергенами на навколишнє середовище. Профілактика полягає у виявленні та уникнення алергенів, регулярне купання з гіпоалергенними шампунями та коригування дієти або прийом ліків, за потреби.

Проактивний догляд, у тому числі регулярні ветеринарні огляди, може допомогти виявити та впоратися з цими захворюваннями на ранній стадії, забезпечивши німецькій вівчарці довге та здорове життя.

Німецька вівчарка чудова, надзвичайно розумна, всебічно розвинена, слухняна, віддана та любляча порода. Але, як і з будь-якою породою, ці риси, як і інтелект та слухняність не виникають у собаки з народження а потребують кропіткого навчання та тренувань з власником, де навчаються обоє. Саме такий підхід створить надзвичайно тійсний зв’язок між вами та улюбленцем. Адаптивний і соціальний характер вівчарки у поєднанні з вихованням і достатньою кількістю активносткй, дозволить їм легко інтегруватися в сім’ю, формуючи міцні, ніжні зв’язки з усіма членами сім’ї.