Породи Собак

Порода Джек-Рассел-Тер’єр: Походження, Характер, Плюси та Мінуси

Виведений в Англії близько 200 років тому, для полювання на лисиць, джек-рассел-тер’єр  – є жвавим, сміливим,  незалежним і розумним собакою. Водночас вони повні оптимізму, радості, ласкаві, люблячі в родині та справжні-компаньйони. Джек-рассел-тер’єр не завжди прості у вихованні через свій незалежний, самостійний характер, але саме він надає породі власної унікальності.

особіливості джек-рассел-тер'єра

Особливості породи джек-рассел-тер’єр

 • Мисливська порода групи тер’єрів, виведена для полювання на дрібну дичину
 • Порода походженням з Англії з історією понад 200 років
 • Джек-рассел-тер’єр і парсон-рассел-тер’єр, по суті,  одна порода, проте її стандарти визнані не всіма кінологічними клубами
 • Надзвичайно люблячі та віддані домашні улюбленці 
 • Розумні і кмітливі, з власним характером
 • Грайливі та завжди готові до будь-якої пригоди
 • Добре ладнають з іншими тваринами та дітьми

Фізичні особливості породи

 • Середня висота собак – 25-38 см 
 • Середня вага – 6-7 кг
 • Середня тривалість життя – 10-15 років
 • Високо енергійна порода 
 • Потребують достатньо як фізичних, так і розумових занять
 • Жорcткошерста порода з незначним рівнем линяння шерсті

Походження породи джек-рассел

Джек-рассел – тер’єр походить з півдня Англії, де порода була виведена в середині 1800-х років пастором та мисливцем Парсоном Джоном Расселом, від якого і отримала свою назву. Рассел, маючи тоді у власності тер’єрів типу сучасного фокстер’єра, мав на меті створити робочого тер’єра, який полював би на лисів нарівні з гончими, і володів би сміливістю, агресивністю та безстрашністю. При цьому собака мала заганяти звіра в пастку, не вбиваючи його, і чекати на прихід мисливця. Таким і вийшов джек рассел, або просто “джек”, як його називали тоді. 

З цього роду відокремились дві породи рассел-тер’єра: 

 • сучасний джек рассел
 • парсон рассел терєр. 

Джек-рассел-тер’єр був меншим, з довшим тілом і коротшими ногами, на відміну від парсо-рассел-тер’єра, і використовувався для полювання на шкідників і кроликів.

Хоча спочатку обидві породи були виведені для полювання на лисиць, джек рассели почали використовуватись для полювання на численних дрібних тварин, таких як бабак, борсук, видра, червона та сіра лисиця.  
Крім полювання, ще з тих часів lжек-рассел-тер’єр став улюбленцем серед спортсменів, власників коней, любителів собачих видів спорту за свою кмітливість, безстрашність, індивідуальність, безмежну енергію та розважливість.

Американський клуб джек-рассел-тер’єрів веде незалежний реєстр і вважає джека виключно мисливською собакою, але Американська асоціація джек-рассел-тер’єрів (JRTCA) домагалася визнання породи Американським кінологічним клубомі. Але щоб відрізнити його від собак, зареєстрованих JRTCA, Американський кінологічний клуб перейменував породу, назвавши її парсон-рассел-тер’єр.

Джек-рассел-тер’єр та парсон-рассел-тер’єр

Джек-рассел та парсон-рассел-тер’єри мають спільне походження і призначення – обидві породи були виведен від фокстер’єрів  в розпліднику Джона Рассела в середині 1800-х років для полювання на лисиць. Хоча породи практично ідентичні, але, фактично, були довгий час однією породою, вкінці 20 століття вони розділилися на окремі стандарти.

У січні 1990 року парсон-джек-рассел-тер’єр був офіційно визнаний Американським Кінологічним Клубом (АКС), а в 1999 році титул породи був змінений на парсон-рассел-тер’єр. 

На відміну від парсон-рассел-тер’єрів сучасний джек-рассел-тер’єр офіційно не визнається AKC. Це рішення було прийнято Американським клубом джек-рассел-тер’єрів через, нібито, побоювався, що визнання породи призведе до зміни її стандарту і відокремленні від її робочого походження.

Найбільш помітна відмінність між джек-рассел-тер’єром і парсон-рассел-тер’єром – це їх розмір.

 • Середній зріст джек-рассела – 25-38 см
 • Середній зріст парсон-рассел-тер’єра – 33-40 см

Парсон-тер’єр має також трохи довші лапи, довшу голову та квадратнішу форму грудної клітки. 

Також джек-рассел, за деякими даними, вважається більше породою-компаньйоном та сімейної, тоді як парсон-рассел-тер’єр, вважається, більше мисливською породою. 

парсон-рассел-тер'єр
Парсон рассел тер’єр

Характер породи

Джек-рассел – невеликий, компактний по розмірах, ласкавий та милий на вигляд і без вираженого линяння шерсті, може здатися хорошим вибором для людей, які заводять собаку вперше, та власників квартир. Але це враження оманливе, бо джек-рассел – це атлетичний енерджайзер з невичерпною енергією, грайливістю, вигадливістю і власним характером. Ці собаки потребують багато вправ і впевненого, послідовного виховання, щоб уникнути деструктивної поведінки. Тим не менш, якщо ви зможете приділяти достатньо уваги для фізичних та розумових вправ вашого улюбленця, ваший джек-рассел буде вашим найбільш люблячим, відданим і вірним другом.

Енергійні джек-рассели не тільки у фізичному, а і в ментальному плані. Вони веселі, вигадливі, грайливі, повні і готові підтримати будь-яку гру. Джек-рассел тер’єри розумні, впевнені і добре піддаються дресируванню і завжди готові до будь-якої роботи. Але їхня вольовита та незалежна особистість ускладнює процес їхнього виховання. До того ж якщо їм приділяти недостатньо уваги чи ментальної стимуляції, вони будуть нудьгувати і знайдуть собі шкідливе заняття, як от гризти щось вдома. 

В джек-расселів добре виражені мисливські якості і досі – вони сміливі, безстрашні, наполегливі у своїх цілях і мають власну думку, характер та незалежність. Також через мисливське походження у джек-рассела може проявлятись агресивність по відношенню до інших собак чи котів, чи будь-якої тварини, яка нагадує йому здобич. А його безстрашний характер не зупинить його навіть перед більшим супротивником. Те ж мисливське походження наділило проду бажанням постійно щось гризти, копати, переслідувати чи стрибати, а також гавкати.

джек-рассел-тер'єр і відношення з іншими тваринами

Такі якості та енергійність джек рассела дозволяє їм легко вчиться трюкам, чудово проявляє себе в аджиліті, флайболі та інших видах спорту. Вони будуть чудовим компаньйоном для бігу та прогулянок. 

Дійсно, всі проблемні моменти, які можуть проявлятись у джек-рассела пов’язані з недостатньою кількістю уваги та часу, присвячених улюбленцю, як і з іншими породами.  Насправді, джек-рассел має багато якостей, які роблять його ідеальною сімейною собакою. Він люблячий, відданий, вірний компаньйон, готовий слідувати за своїм господарем в будь-яких умовах та обожнює свою родину і час з ними. 

Також вони чудово знаходять спільну мову з дітьми, особливо старшого віку, і будуть чудовими товаришами в іграх. 

Джек-рассел, безсумнівно, наповнить ваші дні сміхом, радістю і любов’ю, але тільки якщо ви зможете надати йому достатньо любові, уваги і навчання.

Виховання

Як ми вже згадували, джек-рассели – надзвичайно розумні і легко навчаються як вправ, так і правильних звичок. Але ця порода має власний характер та волю і проявляє свою особистість, наполегливість та незалежність – риси, які відпрацьовувались роками занять мисливством. 

Через це часто вони можуть не завжди погоджуватись з вашою думкою чи правилом та проявляти власну думку та впертість. Тому цю породу не завжди рекомендують для людей, які заводять собаку вперше, хоча з при правильному підході, їхній характер не буде перешкодою. 

Джек-рассел дуже прив’язані до господаря, тому будь-які жорсткі методи виховання травмуюють ваші теплі відносини. Тому у вихованні потрібно дотримуватись послідовності, впевненість, терпіння та не опускати рук, якщо ваший улюбленець не слухає вас.

Джек-рассел-тер’єр, як і багато тер’єрів, любить копати і легше навчити собаку копати в певній місцевості, ніж позбавити її від звички копати, яка лежить в основі їхніх мисливських інстинктів. 

Також, вони люблять переслідувати інших тварин, як от котів, собак, чи дітей, і стрибати на інших людей чи предмети для досягнення своєї цілі. Тому важливо, відучити їх від такої поведінки, оскільки вона може бути небезпечною для вашого улюбленця в міських умовах і для оточуючих. Найкраще це зробити шляхом схвалення бажаної поведінки і закріплення. 

Незважаючи, на компактний розмір джек-рассел – не ідеальний варіант породи для квартири. Особливо, якщо ви не готові приділяти достатньо часу для розумових занять та фізичних активностей. Тому ідеально мати окреме, надійно огороджене подвір’я, де собака зможе вільно гуляти і витрачати свою енергію. Хоча вони чудово поводяться у в квартирі, якщо достатньо витрачає свою енергію зовні.

Як вже зазначалось, джек-рассел розумний, кмітливий і чудово проявляє себе в спорті, змаганнях та службі. Основний момент, що тренування мають бути короткими, різнобічними та з новими елементами, щоб зацікавити його. Багаторазові повторення та рутинність в тренуваннях втомлюватиме собаку. 

Крім цього, як і будь-якій собакі, джеку расселу потрібна рання соціалізація – знайомство з різними середовищами, місцями, звуками та спілкування з різними людьми, собаками. Вчасна соціалізація допоможе у становленні впевненого в собі і всебічно розвиненого собаки. 

характер джек-рассел-тер'єра

Активність

Джек рассел потребую 1-1.5 інтенсивних фізичних активностей, вправ, прогулянок чи пробіжок. Чудовим варіантом для них будуть спорт як аджиліти, флайбол чи просто пробіжки. 

Також варто не забувати про розумове завантаження собаки, навчаючи її нових команд, вправ чи навичок. 

Завжди вигулюйте джека на повідку, щоб він не переслідував інших тварин, кидав виклик більшим собакам або бігав перед автомобілями. Давайте йому від 30 до 45 хвилин енергійних фізичних вправ щодня, а також багато ігор на подвір’ї, щоб він не втомився і не потрапив у неприємності.

активність джек-рассел-тер'єра

Догляд

Шерсть джек рассел терєра буває двох типів: гладка і жорстка. Обидва види мають подвійне покриття з грубою текстурою. Жорстка шерсть трохи довша, за гладкошерсту. Обидва типи водонепроникні. За кольором шерсть може бути білою, білою з чорними або підпалими відмітками, або триколірною (білий, чорний і підпалий). 

Незалежно від типу шерсті, собака потребує щотижневого розчісування, щоб вичистити волосся, яке випало. Купати собаку потрібно не надто часто, 1 час в місяць-два чи за крайньої необхідності. 

Підстригайте нігті один-два рази на місяць, якщо вони не зношуються природнім шляхом.

Слідкуйте за чистою вух та відсутністю інфекцій. Також чистіть зуби приблизно раз-два в тиждень, щоб запобігти утворенню зубного каменю та захворювань пародонту, щодня для досягнення найкращих результатів.

жорсткошерстний джек-рассел-тер'єр
Жорсткошерстний джек-рассел-тер’єр

Діти та інші домашні тварини

Джек-рассел-тер’єри – це люблячі, лагідні та грайливі собаки, які добре почуваються в сім’ях з дітьми (старшого віку) і будуть найкращими друзями з ними. Ця порода надзвичайно весела, вигадлива, завжди оптимістична та готова до гри. Звичайно, це за умови, що діти розуміють, як взаємодіяти з собаками, і ви контролюєте їхні відносини. Навчіть дитину ніколи не підходити до собаки, поки вона спить або їсть, і поясніть дитині як уникнути грубого відношення до собаки.

По відношенню до інших тварин деякі джеки можуть бути агресивні до інших собак, особливо тієї ж статі. Це пов’язано з мисливськими звичками породи і сильним потягом до здобичі. Також по щодо котів, вони можуть їх переслідувати, вважаючи за здобич.

Можливі проблеми зі здоров’ям у джек-рассела

Джек-рассел-тер’єри, як правило, здорові, але, як і всі породи, вони схильні до певних захворювань. Тому найкраще знати про всі потенційні захворювання, щоб їх уникнути, якщо ви розглядаєте цю породу.

Хвороба Легга-Кальве-Пертеса

Хвороба Легга-Кальве-Пертеса, як правило, є хворобою дрібних за розміром порід. Цей стан  деформацію кульшового суглоба, який часто можна сплутати з дисплазією кульшового суглоба. Хвороба пов’язана з порушенням кровообігу головки бедрової кістк і нормального живлення хряща і тазобедренного суглобу. Хвороба спричиняє зношення суглобу, яке може прогресувати в дефомуючий артроза і артрит. Такий стан лікується оперативним шляхом. Але на ранньому етапі прогноз сприятливий за допомогою подальшої відновної терапії.

Глухота

Глухота у Джек-расселів часто зустрічається у собак повністю з білим кольором шерсті.

Вивих колінної чашечки

Вивих колінної чашечки є поширеною проблемою у собак малого розміру, як у джек-расселів. Хвороба виникає, коли колінна чашечка, не розвиваються належним чином, що спричиняє кульгавість у нозі або ускладнену ходу, вигляд кривих лап. Натирання, викликане вивихом надколінка, може призвести зношення суглобу і артриту. Існує чотири ступеня вивиху надколінка, починаючи від I ступеня, який спричиняє тимчасову кульгавість суглоба, до IV ступеня, при якому поворот великогомілкової кістки є ускладненим і колінну чашечку неможливо вирівняти. Важкі ступені вивиху надколінка можуть вимагати хірургічного лікування.

Глаукома

Глаукома – захворювання очей, при якому тиск в оці аномально високий. Очі постійно виробляють і виводять рідину. Якщо вона відтікає неправильно, тиск всередині ока підвищується. Цей високий тиск викликає пошкодження зорового нерва, який призводить до втрати зору та сліпоти з віком. Є два типи глаукоми – первинна, яка є спадковою, виникає, коли є проблема в області ока, звідки виходить рідина і вторинна, яка є результатом іншої проблеми в оці, наприклад, запалення, пухлини або травми. 

Уражені очі на глаукому – червоні, сльозяться і можуть боліти і з часом частина ока стає каламутною. Хвороба з часом викликає втрату зору і, зрештою, сліпоту. Лікування глаукоми може бути хірургічним або консервативним  на ранніх стадіях. 

Первинний вивих кришталик

Первинний вивих кришталика є іншим спадковим захворюванням очей поширеним серед Джек-расселів. Хвороба призводить до деградації та розриву крихітних волокон, які утримують кришталик в оці. Якщо волокна розриваються і кришталик випадає, це блокує нормальний кровообіг в оці і викликає вторинну глаукому. Хвороба найчастіше лікується хірургічним втручанням для видалення ослабленого кришталика.

Катаракта

Катаракта є частою причиною сліпоти у старших рассел-тер’єрів. Хвороба проявляється, коли лінзи очей стають менш прозорими і мутними, що може призводити до повної сліпоти. Багато собак добре пристосовуються до втрати зору. Але операція з видалення катаракти та відновлення зору також може бути варіантом лікування. 

Глухота

Глухота часто асоціюється з джек-рассел-тер’єрами. Це вроджене захворювання, яке може спричинити часткову або повну втрата слуху. 

Проблеми з печінкою

Джек-рассел частіше, ніж інші собаки, має захворювання печінки, яке називається портосистемним шунтом. Воно спричиняє недостатнє кровопостачання печінки, яке фактично обходить її, позбавляючи кровотоку, необхідного для належного функціонування. В результаті печінка не може ефективно виводити токсини з крові. Хвороба діагностується тестом функції печінки. Але такі симптоми, як затримка росту або судоми, можуть сигналізувати про наявність хвороби. Лікування може бути хірургічним чи оперативним за допомогою спеціальної дієти та ліків.

Захворювання зубів

Захворювання зубів є досить поширеним серед джек расселів і частіше починається з утворення зубного каменю на зубах і прогресує до інфекції ясен і коренів зубів. Інфекції чи хронічні захворювання ясен та зубів в результаті впливають негативно на роботу нирок, печінки, серця і суглобів. Тому дуже важливо регулярно чистити зуби вашій собаці.

порода джек-рассел-тер'єра

Джек-рассел-тер’єр – чудова сімейна порода і порода-компаньйон з невичепним зарядом енергії, радості та вигадливості. Вони мають виражені мисливські якості, при цьому лагідні, люблячі,віддані і прив’язані до господарів домашні улюблені, які точно займуть місце у вашому серці. 

Джерела статті: інформація Американського Кінологічного Клубу (American Kennel Club), Британського кінологічного клубу.

Фото статті: Pixabay, Pexels.