Породи Собак

Кане-корсо: порода італійського походження, її призначення та характер

Кане-корсо – це порода, яка попри свій серйозний зовнішній вигляд та статуру, безмежно любляча, добра та лагідна зі своєю родиною. Це робоча порода охоронця та безстрашного захисника з давньо римською історією походження. 

Розумні, піддатливі до навчання, вони наполегливі та впевнені в собі. Кане-корсо з характером лідера та захисника, і за відсутності належного впливу господаря він може відчувати себе лідером в родині. Але завдяки послідовному, впевненому вихованню, ця порода стане найкращим вашим другом та другом вашої родини – найвірнішим, найвідданішим та люблячим.

кане-корсо характер

Особливості породи кане-корсо

 • Італійська порода мастифів
 • З давнім походженням від неаполітанського мастифа та собак-молосссів, звістки про яких сягають часів Римської імперії
 • Універсальна порода робочого призначення як собака-охоронець, мисливець, фермерська
 • Кане-корсо за своїм темпераментом – стабільні, врівноважені, спокійні
 • Мають високий інтелект та легко навчаються
 • За характером – вони лідери та домінанти та вважаються чудовими захисниками своєї сім’ї.

Фізичні особливості породи

 • Тривалість життя 10-12 років
 • Середня вага – 10-45 кг у жіночої статі і 45-50 кг – у чоловічої статі
 • Середня висота – 58-66 см у собак, 62-72 см – у псів
 • Гладко шерстна породна, не схильна до линяння
 • Кольори шерсті: чорні, палевий, коричневий
кане корсо фізичні особливості

Історія походження породи кане-корсо

Кане-корсо (cane-corso) – це справжня порода-охоронець за своїм призначенням та навіть ім’ям. Cane з італійської значить собака, corso – охоронець, або від corsus – міцний. 

Кане-корсо належить до давньої підкатегорії робочих порід, які називаються собаками-моллосами, названими на честь молоссі – давньогрецького народу, який, виводив гігантських собак-охоронців типу мастиф. В часи розквіту Римської імперії її легіони захопили та окупували грецькі острови і привезли собак-моллосерів в Італію, де розводили їх з корінними італійськими породами.

Отримана, цими схрещуваннями, порода – неаполітанського мастифа – була предками сучасного корсо. Неаполітанські мастифи та тогочасні  корсі використовувалися як собаки-воїни і працювали як бойові собаки «пі рефері», які атакували ворожі лінії з містокостями з палаючим маслом, прив’язаними до спини. За історичними даними, ці ранні корсі були більшими та більш громіздкими собаками, ніж сьогоднішня корсо.

Після розпаду Римської імперії в п’ятому столітті італійські легіонери та їхні собаки змушені були пристосовуватись до таких цивільних робіт, як полювання, вигнання і випасання худоби і, охороною садиб і майна. З того часу кане-корсо мали призначення більше робочої, фермерської породи, і проживали на острові Корсо. Проте до середини 20 століття ця порода значно скоротилась в чисельності і була близька до зникнення.

У 1970-х роках група італійських любителів породи об’єдналася, щоб відродити стародавню породу і збільшити її чисельність. Товариство любителів Cane Corso було створено в 1983 році. 

В 1988 році порода була завезена до Америки, а в 2010 році порода була визнана AKC.

Міжнародна асоціація кане корсо була утворена в 1993 році, а в 1996 році Міжнародна кінологічна федерація визнала породу.

Згодом клуб породи домагався визнання від Американського кінологічного клубу, який була офіційно надане в 2010 році. Зараз породою керує Американська асоціація Кане Корсо.

кане-корсо лежить на траві

Особливості характеру кане-корсо

Кане корсо – це стовідсотково робоча собака, яка обожнює працювати і дуже орієнтована на людину. Їхня серйозна зовнішність, міцна та атлетична статура може налякати оточення, на що такий зовнішній вигляд породи і розроблявся здавна. Але за своєю особистістю – це люблячі та лагідні собаки, лояльні, вірні та віддані своїм господарям.

За своїм темпераментом вони врівноважені і зовсім не агресивні. При цьому за характером як і за рівнем активності кане-корсо енергійні як фізично, так і ментально, впевнені в собі і готові приймати будь-які виклики. 

Корсо дуже розумна, кмітлива порода, яка легко навчається, обожнює заняття та будь-яку роботу і особливо виконувати її на відмінно. Вони спостережливі, територіальні та чудові охоронці. При цьому попри всю свою серйозність і сторожовитість, поза службою чи охороню власного двору, кане-корсо обожнюють людей і час проведений з ними. 

Проте за неправильного виховання або його відсутності домінантність чи навіть агресивність може проявитись у кане-корсо, як і в будь-якої іншої породи. При відсутності контролю з боку господаря, він вважатиме себе лідером і захисником сім’ї, і намагатиметься виконувати ці обов’язки через домінування. Тому їм потрібен господар, який буде лідером в сім’ї, зможе створити правила і підтримувати їх своїм авторитетом та впливом, а не фізичною силою. З таким господарем кане-корсо стануть чудовими компаньйонами, слухняними, відданим і радими догодити, і служити йому і своїй родині.

кане-корсо порода

Виховання

Тож кане-корсо відзначаються високим інтелектом, жагою до роботи та навчання та люблять догоджати господарю. Водночас як згадувалось, їм властиві лідерські і домінантні якості і зайняття позиції лідера і захисника сім’ї, якщо вони не побачать таких якостей в своїх господарів. Така ситуація може супроводжуватись непослухом чи навіть агресивністю з боку собаки. Тому щоб уникнути проявів таких негативних сторін кане-корсо потрібне спокійне і послідовне виховання і впевнений господар, в якому він бачитиме авторитет, підтримку та любов . Тому це порода не для власників-початківців чи невпевнених в собі. 

Кане-корсо чутливі до грубості, жорсткості,  чи психологічного тиску, що тільки ускладнить взаємовідносини і закриє собаку у собі. Вони тонко розуміють тон голосу, настрій і добре реагують на похвалу та винагороду, чи, навпаки, на вчасні виправлення від вас та послідовне слідування правил.

Незважаючи, на те що кане-корсо близько прив’язані до господаря і важко переносять довгу самотність, все ж залишати їх на самоті (звичайно в безпечних умовах) на короткий проміжок часу сприятиме підвищенню їхньої самостійності і впевненості в собі. 
Як і кожна собака, корсо потребує ранньої соціалізації – спілкування з багатьма різними людьми, місцями, звуками та враженнями – в ідеалі до чотирьох місяців. Соціалізація допомагає переконатися, що ваше цуценя кане-корсо виросте впевненою в собі і водночас спокійною собакою і не буде боятися незнайомців, дітей, чи нових об’єктів.

Рівень активності кане-корсо

Оскільки корсо – це робоча-порода з моменту свого виникнення і їм потрібна достатня фізична активність, щоб залишатися у формі. 

Щонайменше 1-1.5 години щодня активних вправ, чи прогулянок їм необхідно для підтримки хорошої форми.

Проте до 18 місяців варто уникати високоінтенсивних і довгих вправ, оскільки їхня скелетно-м’язова система ще формується. Тому в такий період прогулянки повинні бути коротшими і менш активними.

Крім цього, не забувайте про розумові стимуляції, які не менш важливі для кане-корсо, які роками служили як захисники, охоронці чи фермери. Принаймні 20 хвилин на день, розділені на 2 частини будуть достатніми для розумової активності. 

Загалом, кане-корсо досить універсальна порода і чудово справляються з випасом домашньої худоби, навчанням трюків, відпрацюванням слухняності або різними видами собачого спорту. Багато представників порід змагаються в спритності, послуху, док-дайвінгу, захисному виді спорту, змаганнях із стеження і працюють службовими собаками.

кане корсо призначення породи

Догляд

Шерсть у кане корсо коротка, але двошарова з підшерсткою, який линяє протягом року.

Проте особливо значного линяння ця порода немає. Шерсть може бути чорною, сірою, палевою, червоною або тигровою на колір.

Щотижневого розчісування або частішого в період линяння буде достатньо для вичесання мертвого волосся, розподілення шкірних олій і сприятиме появі нового волосся також. 

У кане-корсо, як у порід великого розміру, кігті сточуються часто природнім шляхом. Проте якщо ви чуєте їх клацання по підлозі, то їх слід регулярно підстригати 1 раз в 1-1.5 місяці, залежно від швидкості їхнього росту, оскільки занадто довгі кігті можуть бути болючими для собаки і викликати проблеми при ходьбі та бігу.

Чистіть зуби своєму кане-корсо 2-3 рази на тиждень, щоб видалити накопичений зубний камінь і бактерії. Регулярне чищення зубів ще краще ще більше знижуватиме ймовірність захворювань ясен і зубів.

Також раз на тиждень-два перевіряйте та протирайте вуха на відсутність почервоніння або неприємного запаху, наявність яких може свідчити про інфекцію. Протирайте тільки зовнішні вуха (без проходу) вашої собаки ватним диском, змоченим водою або засобом для очищення вух, щоб запобігти інфекціям. 

Під час регулярних перевірок, обов’язково перевіряйте чи немає виразок, висипань або ознак інфекції, таких як почервоніння, чутливість або запалення на шкірі, в носі, роті, очах і на ногах. Такі регулярні перевірки є запорукою впевненості, що ваший улюбленець здоровий. І їх найкраще проводити змалку, щоб ваший улюбленець звик до них.

малий кане-корсо

Можливі проблеми зі здоров’ям у кане-корсо

Кане-корсо, як правило, здорові собаки, проте є ряд захворювань які в цієї породи зустрічаються частіше, і про які важливо знати, якщо ви плануєте чи є власником цієї породи. До таких захворювань відносяться дисплазія кульшових суглобів, ідіопатична епілепсія, демодекс та аномалії повік. Також як представник великою та глибокогрудної породи, вони чутливі до здуття живота, раптового, небезпечного для життя стану шлунка. 

Дисплазія кульшового суглоба

Це спадкове захворювання, спричинена неправильним розвитком тазостегнових суглобів і може призвести до кульгавості та артриту. При появі будь-яких ознак кульгавості чи складності у русі задніх лап, обов’язково зверніться до ветеринара. 

Ектропіон

Досить поширене спадкове захворювання серед кане-корсо, при якому нижні повіки опускаються або закочуються всередину. Хвороба призводить до болю та набряку очей в результаті подразнення рогівки. Наслідком ектропіону можуть призвести до  виразки рогівки, сильного болю, погіршення зору через утворення рубців і втрати цілісності всього ока. Захворювання лікується, за звичай, хірургічним шляхом. 

Здуття живота або заворот шлунку 

Як велика порода собак із глибокою грудною кліткою, кане-корсо схильні до виникнення синдрому завороту шлунку або здуття, який частіше спостерігається в порід більших розмірів. Це потенційно небезпечний для життя стан, коли шлунок наповнюється повітрям і обертається навколо іншої осі чи всього шлунку, що супроводжується переривання кровотоку і його гострим розширенням. Такий стан вимагає негайного хірургічного втручання. Насправді, причини виникнення такого стану не були доведені. Хоча існують деякі теорії щодо того, що викликає здуття живота, наприклад, вживання однієї великої порції їжі замість кількох менших прийомів їжі, чи багато активностей після їжі. Хоча остаточний зв’язок між цими причинами і станом не був доведений.

Тому національний клуб породи виділяє такі рекомендовані тести на здоров’я для кане-корсо:

 • Оцінка стегон
 • Оцінка ліктя
 • Кардіологічна оцінка

Тому при виборі вашого цуценяти кане-корсо переконайтеся, що заводчик пройшов всі вище рекомендовані тести і батьки цуценяти не мають відхилень.

цуценя кане-корсо

Діти та інші домашні тварини

Корсо чудово ладнають з дітьми, проявляють свою любов, беручи на себе роль няньки і захисника дітей. 

За правильного навчання та соціалізації, кане-корсо дуже добрі, терплячі та грайливі не тільки з дітьми зі своєї родини, а і з іншими. 

Але варто обмежити чи уважно слідкувати за взаємодією кане-корсо і малих дітей, оскільки за рахунок свого розміру навіть під час ігор кане-корсо може завдати травм чи налякати. Також враховуйте, що кане-корсо має схильність до переслідування, тому він може бігати за дітьми, реагуючи на їхній біг, що може налякати їх. 

Як і у випадку з будь-якою породою, найперше, навчіть дітей правильно поводитися з собакою, але у будь-якому випадку контролюйте їх взаємодію і не залишайте наодинці.

цууеня кане-корсо гризе іграшку

Корсо може ладнати з іншими собаками чи кішками, особливо якщо він росте разом з ним. Інших тварин він може розглядати як здобич і переслідувати. Але завдяки ранньої соціалізації таких звичок можна позбутися.

Кане-корсо – це порода, яка поєднує в собі міцність, силу та блискучі охоронні навички і водночас надзвичайно люблячість, лагідність та відданість своєму господарю та родині.

Джерела статті: інформація Американського Кінологічного Клубу (American Kennel Club) та Британського кінологічного клубу.

Фото статті: Pixabay, Pexels.