Породи Собак

Німецький ягдтер’єр: Мисливське Походження Породи, Характер, Риси та Виховання

Ягдтер’єр або німецький мисливський тер’єр – енергійний, розумний, впевнений, сміливий та один з найяскравіших представників мисливських порід у Німеччині, де він і був виведений. Порода відома також як німецький мисливський тер’єр не спроста – з німецької Jagd означає полювання – звідси і назва породи jadgterier (ягдтер’єр). Це універсальна мисливська, робоча і норна порода, яка обожнює бути зайнятою та служити господарю. І хоча вважають, що ягдтер’єри створені тільки для полювання,сьогодні вони проявляють себе як відмінні собаки-компаньйони та сімейна порода. І давайте розглянемо чому так.

ягдтер'єр порода
Джерело: Saudade Kennels

Особливості породи ягтер’єр

 • Мисливська порода німецького походження
 • Робоча порода з хорошими рисами собаки-компаньйона
 • Близькими родичами є фокстер’єри
 • Відомі також за назвами Німецький ягдтер’єр, Німецький мисливський тер’єр
 • Енергійні та потребують багато активностей 
 • Впевнені в собі 
 • Не бояться води і люблять купатись 
 • Не вимагають багато догляду

Фізичні особливості

 • Середня вага: 7.5 кг – 8.5 кг 
 • Середній зріст: 33-40 см
 • Середня тривалість життя: 12-14 років
 • Є два види залежно від типу шерсті: жорстко шерстні та гладко шерстні ягдтер’єри
 • Кольори шерсті: чорна, темно-коричнева або сірувато-чорна, з палевими забарвленнями біля брів, морди, грудей, ніг і біля основи хвоста.
німецький мисливський тер'єр

Походження німецького мисливського тер’єра

Ягдтер’єри мають походження з Німеччини, де вони були розроблені після Першої світової війни як німецький мисливський тер’єр і ідеальна мисливська собака для норного або підземного полювання. Розробляючи породу, німецькі селекціонери прагнули створити істинно німецьку мисливську породу від популярних тоді фокстер’єрів. Його близькими родичами, від яких ягдтер’єр власне і походить є фокстер’єр, валлійський тер’єр і староанглійський жорсткошерстний тер’єр. В результаті вийшов чорно-підпалий впевнений, робочий німецький мисливський тер’єр або ягдтер’єр. 

За призначенням ягдтер’єр відноситься до норної породи і був створений полювати на таких земляних тварин, як кролики, щури, лисиці і борсуки.

Офіційний німецький клуб ягдтер’єрів утворився ще у 1926 році. 

У 1951 році порода ягдтер’єрів була вперше завезена до США, де у 1956 році був створений Американський клуб ягдтер’єрів, щоб отримати визнання породи Американським кінологічним клубом. Але склалось так, що  клуб не розвивався і, зрештою, припинив своє існування. Оскільки на той час ягдтер’єр не став популярним у США через  малу кількість мисливців, які полювали на лисиць та інших дрібних норних тварин, на яких, власне, ця порода і була навчена полювати. Проте через декілька десятків років, із зростанням інтересу до тер’єрів в США, нові лінії ягдтер’єрів меншого зросту були завезені туди і почали успішно використовуватися як чудові мисливські та пошукові собаки для полювання як на землі, чи норного полювання, так і у воді. На сьогодні популярність ягдтер’єрів у США не зменшилась. Багато мисливців обирають саме їх як вірних компаньйонів для полювання через універсальність породи у різних мисливських дисциплінах, працелюбність та енергійність. 

Проте на сьогодні порода ягдтер’єрів залишається відносно рідкісною в усьому світі. 

німецький ягдтер'єр

Характер ягдтер’єрів

За характером ягдтер’єр розумний, витривалий, сповнений енергії, надійний та товариський. Він впевнений в собі, рішучий, любить догоджати і отримує неабияке задоволення від своєї роботи чи то мисливства, чи то спорту, чи то іншої служби.

За призначенням, як вже згадувалось, ягдтер’єр – універсальна мисливська норна порода для земляного полювання завдяки своєму відносно невеликому і компактному розміру. Вони мають природжений потяг до здобичі, переслідування і полювання.
В мисливстві німецький ягдтер’єр – рішучий, міцний, сміливий і невтомний мисливець. Відчайдушний, впевнений і наполегливий, він не відступить перед будь-яким супротивником чи перешкодою.

В побуті ягдтер’єри дуже розумні, активні і навіть неспокійні собаки, які люблять роботу і догоджати своєму господарю. Хоча через свої робочі навички вони можуть проявляти незалежність і характер, якщо бачитимуть недостатньо авторитету для себе в своєму господарі.
Завдяки своєму мисливському характеру, ягдтер’єри будуть пильними та надійними сторожовими собаками.Чудовим варіантом для них також буде власне подвір’я, де вони зможуть витрачати достатньо енергії.

В родині німецькі ягдтер’єри вірні, ласкаві та віддані товариші. Жваві, повні оптимізму та енергії вони не дадуть вам сумувати.
Загалом, німецькі ягдтер’єри не страждають від сильної тривоги через самотність. Але, звичайно, якщо собаку залишати саму занадто довго, вона буде сумувати чи знайде спосіб розважитися, роблячи шкоду.

Також, варто згадати, що незважаючи на те, що німецький ягдтер’єр за своїми розмірами підходить для проживання в квартирах, насправді вони дуже активні, наполегливі, не люблять нудьгувати і потребують багато фізичних та розумових стимуляцій.

ягдтер'єр особливості
Джерело: Saudade Kennels

Виховання

Ягдтер’єри розумні та кмітливі, проте незалежні та самостійні за темпераментом, тому вони не надто легкі у вихованні та дресурі. Якщо вони помітять слабкість у власника або ж цікавішу ціль для переслідування, то легко можуть ігнорувати ваші команди.

Вони обожнюють досягати цілі, догоджати власнику, в якому бачать авторитет та довіру, і отримувати схвалення, тому досить легко навчаються за принципом заохоченнями. Тренування повинні бути різноманітними, але короткими і частими, щоб улюбленець не звикав до однакових вправ, не нудьгував та не виснажувався надто під час них.
Німецький мисливський тер’єр не любить бездіяльність, але любить навчатися, бути зайнятим, мати якусь мету і догоджати господарю. Тому їх потрібно постійно чимось займати, щоб в них не виникало деструктивної поведінки. Для цього їм потрібно багато розумової стимуляції, вправ і достатньо спортивних занять.

Важливо, почати раннє навчання та соціалізацію ще з вашим цуценям у віці від 3 місяців. Це особливо важливо для такої мисливської породи, як ягдтер’єр, яка може бути схильна ігнорувати свого власника через свій інстинкт переслідування інших тварин, включаючи худобу та сусідських котів. З раннім навчанням та соціалізацією цих звичок вам вдасться позбутися або їх контролювати.

ягдтер'єр цуценя

Догляд

Ягдтер’єр завдяки своїй короткій шерсті не схильний до сильного линяння та не вимагає надто складного догляду. Їх потрібно мити один раз на місяць чи півтора чи за необхідності.
Як і будь-який собаці, їм потрібен регулярний догляд, який включає чищення вух, щоб уникнути накопичення воску та сміття, що може призвести до інфекції. Також слід регулярно чистити зуби декілька разів на тиждень чи краще навіть щодня, щоб позбутися нальоту та бактерій.
А також потрібно стригти нігті раз на місяць-півтори чи коли вони відростають надто довгими.

Активність німецького тер’єра

Німецький ягдтер’єр дуже активна, спритна та неспокійна порода. Їм потрібно достатня кількість активностей від 1.5 до 2 годин прогулянок, вправ чи активностей щодня. Варіанти фізичних вправ можуть включати прогулянки, ігри з м’ячами, дисками, плавання. Також чудовими варіантами зайняти вашого ягдтер’єра є заняття собачими видами спорту, такими як спритність, послух, ралі, фрізбі, пуллер.

Відносини з іншими тваринами, людьми та дітьми

Ягдтер’єри зазвичай добре ладнають з іншими собаками, хоча власники завжди повинні контролювати спілкування чи ігри з іншими тваринами, особливо на початку знайомства. Але ця порода може не підходити, якщо ви вже маєте кота чи інших дрібних тварин, яких ягдтер’єри можуть часто сприйняти за здобич для переслідування.
Ягдтер’єри відносно товариські та відкриті до зустрічей з незнайомцями, але їм може знадобитися кілька хвилин, щоб познайомитися з людиною.

З дітьми ягдтер’єри чудово ладнають і будуть найкращими друзями в іграх, але, звичайно, будь-яку взаємодію між ними требба контролювати.

Здоров’я та можливі схильності до захворювань у ягдтер’єра

Ягдтер’єр – досить здорові та витривалі собаки з середньою тривалістю життя від 13 до 15 років. Проте є ряд захворювань, на які може хворіти ця порода частіше. До них відноситься первинний вивих кришталика, стан, який вражає очі собаки і може призвести до сліпоти. У ягдтер’єрів також може виникнути міопатія, хворобливе захворювання м’язів, яке може призвести до порушення координації у собаки та м’язового тремтіння.

Первинний вивих кришталика (PLL)
Первинний вивих кришталика є досить розповсюдженим спадковим захворюванням очей серед ягдтер’єрів, як і серед інших порід.
Кришталик в оці утримується на місці сполучнотканинними волокнами, зональними волокнами. У собак, які страждають первинним вивихом кришталика, зонулярні волокна ослаблені, що може призвести до зміщення кришталика всередині ока. Таке порушення може блокувати дренаж рідини в оці, що з часом викликає глаукому. А якщо волокна розриваються і кришталик випадає, це блокує нормальний кровообіг в оці і викликає вторинну глаукому.
Хвороба найчастіше лікується хірургічним втручанням для видалення ослабленого кришталика.

Собаки, які хворіють на первинний вивих кришталика не повинні використовуватися в програмах розведення, а відсутність схильності до захворювання може бути підтверджена генетичним тестом.

Також, як серед інших малих порід, ягдтер’єри можуть легко досягти надлишкової ваги, якщо вони їдять занадто багато або не отримують достатньо фізичних вправ. Зайва вага може негативно впливати на стан суглобів та загальний стан здоров’я. Тому важливо контролювати споживання їжі вашим вихованцем і забезпечувати достатньо фізичних активностей.

Також важливо при виборі ягдтер’єра підійти серйозно до вибору заводчика та переконатись, що всі генетичні тести собак, які є батьками вашого цуценяти, підтверджують відсутність захворювань.

ягдтер'єр порода собаки

Ягдтер’єр – це виключний мисливець з швидким розумом, невичерпною енергією, сміливістю, впевненістю та силою духу. Незважаючи на істинно мисливське походження, німецький тер’єр може бути вірним, відданим, лагідним та люблячим собакою-компаньйоном та улюбленцем у вашій родині, який буде нескінченним джерелом енергії та позитиву для всіх.

Джерела статті:

 • Інформація Німецького кінологічнолого клубу
 • Інформація Американського кінологічного клубу (AKC)

Фото:

 • Pixabay
 • GettyImages
 • Pinterest
 • Instagram.